Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w poniedziałek przestawiło zmianę zaleceń dotyczących leczenia podstawowego i wspomagającego w poszczególnych stadiach COVID-19 - wynika z opublikowanych w poniedziałek na stronie Towarzystwa zmian zaleceń dotyczących postępowania w zakażeniu SARS-CoV-2.

"Ze względu na pojawiające się nowe dane z piśmiennictwa oraz gromadzone doświadczenia konieczne stało się dokonanie pewnych zmian w zaleceniach postępowania w zakażeniach SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, opublikowanych 31 marca 2020” – napisali eksperci w aneksie.

Jak zaznaczyli dalej eksperci zmiany dotyczą leczenia podstawowego i wspomagającego w poszczególnych stadiach choroby COVID-19. Wynikają z nowych danych, które pojawiają się w piśmiennictwie, jak również płyną z doświadczeń w leczeniu choroby, a - jak wyjaśnili dalej - przede wszystkim z rejestracji remdesiwiru dokonanej przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i Europejską Agencję Leków (EMA), „co spowodowało zalecenie stosowania tego leku we wcześniejszym stadium choroby”.

W poprzednich zaleceniach ekspertów przypisano chlorochinie i hydrochlorochinie zastosowanie w leczeniu podstawowym, co wynikało z braku alternatywnych zarejestrowanych form leczenia i spodziewanych nowych dowodów na skuteczność tych leków.

"W związku z brakiem takich dowodów w niniejszym aneksie przypisano status wynikający z charakterystyki produktu leczniczego. Ponadto aneks uwzględnił stosowanie osocza ozdrowieńców i heparyny drobnocząsteczkowej w ramach leczenia wspomagającego” – zaznaczyli eksperci.

Reklama

Ponadto wskazali, że wciąż nie ma wystarczających dowodów celowości stosowania w leczeniu zakażeń SARS-CoV-2 leków takich jak: azytromycyna, fawipirawir, ruxolitinib, oseltamiwir, opaganib, verdinexor. „W związku z czym nie zalecamy ich stosowania” – dodali.

>>> Polecamy: Zamieszki w USA: W czasach koronakryzysu Amerykanie chcą państwa opiekuńczego