Z uwagi na pandemię COVID-19 ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021 odbędą się dla wszystkich uczniów w tym samym terminie, czyli 4-17 stycznia 2021 r. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku, wyłącznie w formie półkolonii dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

W wytycznych opisano, jak bezpiecznie zorganizować półkolonie, m.in. warunki pobytu, założenia organizacyjne półkolonii, obowiązki rodziców/opiekunów prawnych, kwestie dotyczące higieny, wyżywienia, transportu, realizacji programu i procedury postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem.

Wskazano, że w półkoloniach uczestniczyć mogą wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

Rodzice muszą podać m.in. organizatorowi i kierownikowi półkolonii numer telefonu lub inny kontakt umożliwiający szybką komunikację. Są też zobowiązani do niezwłocznego – do dwóch godzin – odbioru dziecka z półkolonii, jeśli u ich dziecka wystąpią niepokojące objawy choroby. Odprowadzając i odbierając dziecko ze szkoły, powinni być zdrowi, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Odprowadzając dzieci, mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły.

Reklama

Rodzice mają również obowiązek poinformować organizatora o tym, że dziecko choruje na chorobę przewlekłą mogącą narazić je na cięższy przebieg zakażenia, na etapie zgłaszania udziału w półkolonii w karcie kwalifikacyjnej uczestnika półkolonii. Rodzice powinni kupić też dziecku indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni publicznej.

Podano też, że półkolonie mogą być organizowane tylko w szkołach lub placówkach spełniających warunki bezpieczeństwa. Na cele półkolonii mogą być przeznaczone: sale świetlicowe, sale dydaktyczne i sale gimnastyczne, które zapewniają zachowanie dystansu społecznego. Minimalna przestrzeń w sali nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe na osobę. Jedna grupa uczestników półkolonii powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Skład grupy ma się nie zmieniać.

Grupa powinna też mieć swojego stałego wychowawcę. Może w niej przebywać do 12 uczestników, a przy określaniu liczby dzieci w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności ewentualnego uczestnika.

W godzinach trwania półkolonii w szkole nie mogą odbywać się inne zajęcia.

Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. W czasie posiłku w stołówce poszczególne grupy nie powinny się ze sobą kontaktować ani siedzieć przy tych samych stolikach. Po każdej grupie należy dezynfekować blaty stołów i poręcze krzeseł.

Dzieci mogą także spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu.

Całość wytycznych dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych dostępna jest na stronie internetowej resortu edukacji i na stronach kuratoriów oświaty.

Niedziela ostatnim dniem przerwy świątecznej, od poniedziałku ferie zimowe

Niedziela jest ostatnim dniem przerwy świątecznej w szkołach z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W poniedziałek rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe, które w tym roku wyjątkowo będą wcześniej niż w latach ubiegłych i w jednym terminie w całym kraju.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w tym roku w okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju.

W czasie ferii zimowych, czyli do 17 stycznia, obowiązywać będzie wprowadzony pod koniec października nakaz, zgodnie z którym w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16 lat muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna.

O tej zasady wprowadzono kilka wyjątków: dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej; dotarcie do miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego; w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu – dotarcie do miejsca realizacji tej nauki, powrót z nich do miejsca zamieszkania; przemieszczanie się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego; przemieszczanie się w ramach półkolonii.

Zajęcia stacjonarne w szkołach są formalnie zawieszone do 3 stycznia włącznie.

Minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek poinformował, że powrót uczniów do nauki stacjonarnej po 17 stycznia będzie zależeć od sytuacji epidemicznej w kraju, a zwłaszcza od dynamiki pandemii, którą ocenią epidemiolodzy i wirusolodzy. Podał też, że decyzja w tej sprawie zapadnie między 4 a 11 stycznia. Zaznaczył przy tym, że branych jest pod uwagę kilka wariantów, w tym kontynuowanie nauki zdalnej przez wszystkich uczniów oraz powrotu do nauki stacjonarnej części uczniów. Minister mówił aż o pięciu możliwych: jeden z wariantów powrotu do szkół zakłada powrót tylko uczniów klas I-III szkół podstawowych, inny zaś powrót także uczniów klas VIII i uczniów klas maturalnych.

Przepisy dotyczące zawieszenia zajęć stacjonarnych nie obejmują przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Tam o wprowadzeniu innej formy nauki: nauczania zdalnego lub hybrydowego, gdzie część dzieci ma zajęcia stacjonarne, a część zdalne, decyduje sanepid po rozpoznaniu sytuacji epidemicznej w placówce.

W przedszkolach publicznych nie ma też ferii. Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe we wszystkich przedszkolach rok szkolny rozpoczyna się 1 września każdego roku i kończy 31 sierpnia następnego roku. W rozporządzeniu w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli określono, że przedszkole jest placówką nieferyjną, czyli taką, w której nie obowiązują ferie i wakacje szkolne.

Przedszkola publiczne funkcjonują przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. Gdy w przedszkolu publicznym zaplanowano przerwę w jego działaniu, zapewnienie dziecku innego miejsca wychowania przedszkolnego w tym czasie spoczywa na władzach gminy.

Inaczej wygląda sytuacja w przedszkolach niepublicznych. W nich czas pracy ustala organ prowadzący, określony jest on w umowie cywilno-prawnej, którą rodzice dziecka zawierają z organem prowadzącym placówkę.