O planowanym eksperymencie poinformowało w piątek biuro prasowe Politechniki Gdańskiej. Jak wyjaśniono w rozesłanym mediom komunikacie, licząca 6 m długości i ważąca około 300 kg rakieta wystartuje z kosmodromu Esrange nieopodal Kiruny w północnej Szwecji.

"Okno startowe przewidziane jest na przełomie tygodnia" – poinformowano. Jak czytamy, silnik rakiety pozwoli się jej wznieść na wysokość ok. 80 kilometrów, a lot potrwa około godziny. W jego trakcie zaplanowano kilka eksperymentów zaprojektowanych przez studentów z Europy, w tym zespół z Politechniki Gdańskiej.

Gdański projekt zakłada zbadania drgań, przyspieszeń i temperatury towarzyszących lotowi sondażowej rakiety suborbitalnej. "Na jej pokładzie znajdzie się m.in. nowatorski czujnik strumienia opracowany przez mgr. inż. Adama Dąbrowskiego, doktoranta, asystenta w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym" – poinformowano w komunikacie. Poza innowacyjnym czujnikiem, rakieta wyniesie też w przestrzeń kosmiczną prawie innych 50 czujników, które będą rejestrowały drgania i przyspieszenia w trakcie lotu.

Urządzenia, które zaprojektowali i wykonali gdańscy studenci, mają zmierzyć rzeczywiste obciążenia w rakiecie w czasie lotu suborbitalnego. Młodzi naukowcy postawili hipotezę, iż aparatura naukowa, którą wysyła się w celach naukowych w przestrzeń kosmiczną, jest nadmiernie obudowywana. Chroniąca przed uszkodzeniem obudowa zwiększa wagę rakiety istotnie wpływając na koszty takich badań. Studenci chcą sprawdzić, czy nie można by zmniejszyć wagi "opakowań" i lepiej je dopasować do rzeczywistych obciążeń.

W skład zespołu kierowanego przez Dąbrowskiego wchodzą studenci: Jacek Goczkowski, Karol Pelzner, Agnieszka Elwertowska i Szymon Krawczuk, reprezentujący różne specjalności na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz na międzywydziałowym kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne.

Gdański kosmiczny eksperyment możliwy jest dzięki programowi REXUS/BEXUS Student Experiment Programme koordynowanemu przez Europejską Agencję Kosmiczną. Program ten pozwala studentom z europejskich uczelni na przeprowadzanie naukowych lub technologicznych eksperymentów na pokładzie balonów stratosferycznych (BEXUS) lub rakiet suborbitalnych (REXUS).

W ramach programu co roku startują dwie rakiety i dwa balony z aparaturą służącą studenckim eksperymentom. Projekty wybierane są w konkursie. Staje do niego co roku kilkadziesiąt zespołów z uczelni z całej Europy. Zakwalifikowanych zostaje tylko kilka najlepszych przedsięwzięć. Wyboru projektów dokonują inżynierowie różnych specjalności i branż. (PAP)

autor: Anna Kisicka