W czasie czwartkowej wieczornej prezentacji, która odbyła się w kosmodromie SpaceX w Boca Chica w Teksasie, Elon Musk zapowiedział, że „otrzymaliśmy przybliżone informacje, że możemy dostać zgodę w marcu, ale to wszystko, co wiemy”.

„Dążymy do uzyskania zgody regulatora i gotowości sprzętu w tym samym czasie” – wyjaśnił Musk. W jego ocenie obie te sprawy mogą zająć kilka miesięcy.

W czasie przemówienia Elon Musk dodał, że jest „wysoce pewny”, że Starship znajdzie się na orbicie jeszcze w tym roku. Założyciel SpaceX podkreślił, że pewnego dnia Starship zabierze ludzi na Marsa.

Reklama

FAA jak dotąd nie skomentowała doniesień Elona Muska.

Zapowiedzi z 2019 roku nie udało się zrealizować

Elonowi Muskowi nie udało się wcześniej zrealizować zapowiadanych celów. Otóż w czasie ostatniej formalnej prezentacji w 2019 roku założyciel SpaceX zapowiadał, że Starship wykona pierwszy test orbitalny w ciągu kilku miesięcy, a w ciągu roku będzie w stanie zabrać już ludzi na pierwszą misję. Jednak początkowe testy startowe w celu zebrania danych, bez nikogo na pokładzie, zakończyły się eksplozją. Dopiero w maju 2021 roku Starship był w stanie wystartować i później wylądować w pobliżu wyrzutni bez gwałtownych incydentów.

System Starship jest zaprojektowany w taki sposób, aby móc zabrać na pokład 100 pasażerów lub 100 ton ładunków i wynieść je na niską orbitę okołoziemską. Elon Musk zapowiedział, że docelowo SpaceX chce wykonywać trzy loty Starship dziennie, ale nie wskazał ram czasowych osiągnięcia tego celu. Każdy lot ma kosztować mniej niż 10 mln dol.

Loty na Księżyc i na Marsa

SpaceX chce umieścić na orbicie tysiące satelitów sieci Starlink, które zapewnią mieszkańcom Ziemi internet. Firma sprzedała również japońskiemu miliarderowi Yusaku Maezawie lot dookoła Księżyca zaplanowany na 2023 rok. SpaceX ma także umowę z NASA na zabranie astronautów na Księżyc.

Elon Musk nie wskazał żadnych ram czasowych jeśli chodzi o misje na Księżyc i na Marsa.

„Zawsze istnieje ryzyko, że na Ziemi coś może pójść nie tak. Oczywiście jestem optymistą, więc myślę, że prawdopodobieństwo czegoś takiego jest niskie, ale nie zerowe” – wyjaśnił Musk. „Ostatecznie Słońce będzie się rozszerzać i zniszczy życie. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy stali się gatunkiem multiplanetarnym” – dodał.

Wciąż jednak stworzenie samowystarczalnego miasta na Marsie nie będzie łatwe – wskazał Musk. „Będzie ciasno, niebezpiecznie i trudno” – zaznaczył.