Pod koniec września ogłoszono, że Arabia Saudyjska od 4 października zezwoli pielgrzymom przebywającym na terenie kraju na odbycie pielgrzymki umra, czyli indywidualnej pielgrzymki do Mekki, na którą muzułmanin może udać się w dowolnym momencie roku. Jej najważniejszym elementem jest siedem rytualnych okrążeń Al-Kaby, świątyni na głównym dziedzińcu Świętego Meczetu Al-Masdżid al-Haram w Mekce, i ucałowanie Hadżaru (Czarnego Kamienia), największej świętości islamu. Na początku marca ze względu na zagrożenie koronawirusem władze Arabii Saudyjskiej tymczasowo zakazały swoim obywatelom i innym mieszkańcom tego kraju udziału w umrze.

Od niedzieli do Świętego Meczetu może wejść maksymalnie 6 tys. pielgrzymów dziennie. Podczas pierwszej fazy łagodzenia restrykcji mogą to być wyłącznie obywatele i mieszkańcy Arabii Saudyjskiej.

Pielgrzymi przed wejściem do meczetu muszą złożyć wniosek i zarezerwować konkretną datę i godzinę przy pomocy aplikacji, aby uniknąć tłoku i zachować dystans społeczny.

Według agencji AP państwowa telewizja pokazała w niedzielę mniej niż 50 osób okrążających w tym samym czasie Al-Kabę, idących w kilkumetrowych odstępach.

Reklama

Druga faza złagodzenia restrykcji rozpocznie się 18 października. Wtedy do Świętego Meczetu będzie mogło wejść maksymalnie 15 tys. osób na pielgrzymkę i 40 tys. osób na modlitwę, w zależności od ilości czasu przydzielonego przez aplikację.

Ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że pielgrzymi spoza Arabii Saudyjskiej będą mogli udać się na umrę od 1 listopada.

Arabia Saudyjska odnotowała prawie 336 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 4850 zgonów.

Polecamy: Lekarze rodzinni będą kierować pacjentów na testy na COVID-19 w parciu o wiedzę medyczną