Według chińskiego portalu Pengpai Xinwen firma CanSino Biologics ogłosiła w niedzielę wieczorem, że władze dopuściły do kryzysowego użycia szczepionkę Ad5-nCov, znaną również pod nazwą Convidecia Air. Firma zaznaczyła, że przed wejściem na rynek preparat wymaga jeszcze dodatkowych zezwoleń.

Dożylna wersja preparatu, Convidecia, została zatwierdzona do kryzysowego użycia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i jest już stosowana w Chinach i kilku innych krajach.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że nowy produkt CanSino jest jednym z dwóch prototypów szczepionek inhalacyjnych, które osiągnęły fazę badań klinicznych. Szereg firm na świecie pracuje nad innymi rozwiązaniami, mającymi umożliwić przyjmowanie szczepionek przez nos lub usta – podkreśla stacja CNN.

Reklama

CanSino twierdzi, że Covidencia Air wywołuje reakcję układu odpornościowego i u osób zaszczepionych już dwiema dawkami innej szczepionki podnosi liczbę przeciwciał w podobnym stopniu jak kolejna dawka dożylna.

Chiny mierzą się obecnie z kilkoma ogniskami zakażeń, a władze obstają przy strategii „zero covid” i dążą do całkowitej eliminacji wirusa. Sięgają przy tym po surowe środki, takie jak lockdowny i masowe badania całych dzielnic, a nawet wielomilionowych metropolii.