Analiza obejmowała około 4 tys. par z USA, 1 tys. par z Anglii, 6,5 tys. z Chin oraz aż 22,4 tys. z Indii. W Anglii, około 47 proc. par miało wysokie ciśnienie krwi, w USA - 38 proc., w Chinach - 21 proc., a w Indiach - 20 proc. Żony mężów z wysokim ciśnieniem krwi były bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi, zwłaszcza w Chinach (26 proc.) i Indiach (19 proc.). W każdym z badanych krajów obserwowano podobne zależności także w przypadku mężów.

Badacze zauważyli, że związek między ciśnieniem krwi par był silniejszy w Chinach i Indiach niż w USA i Anglii. Peiyi Lu z Columbia University Mailman School of Public Health wskazał na kulturowe aspekty wpływające na to zjawisko, takie jak większa zależność i odczuwanie wsparcia między partnerami w społeczeństwach kolektywistycznych. Badanie podkreśla potencjał stosowania podejść opartych na parach w diagnozowaniu i zarządzaniu wysokim ciśnieniem krwi.

Badacze wykorzystali dane z czterech różnych badań reprezentatywnych dla populacji z USA, Anglii, Chin i Indii. Średni wiek mężów w badaniu wynosił około 60-74 lat, a żon - około 50-72 lat, w zależności od kraju. Wysokie ciśnienie krwi definiowano na podstawie jednorazowego pomiaru ciśnienia krwi.

Badanie miało ograniczenia związane z jego przekrojowym charakterem i skupieniem się tylko na heteroseksualnych parach. Zgodnie ze statystykami American Heart Association, wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną zgonów i powszechnie występuje, szczególnie w USA. Badanie to wskazuje na znaczenie podejścia do nadciśnienia nie tylko na poziomie indywidualnym, ale także w kontekście relacji partnerskich.

Reklama