Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Początek maja, dzięki spadkom cen na rynku ropy naftowej, upływa pod znakiem kontynuacji obniżek cen paliw zarówno na rynku hurtowym jak i detalicznym. O ile notowane obniżki cen w detalu są jeszcze następstwem obniżek w hurcie z końca kwietnia, to bieżące korekty cen hurtowych będą zwiększały szanse na obniżki cen na stacjach w następnym tygodniu. Niewykluczone, że ceny detaliczne Pb i ON w drugim tygodniu maja spadną o kolejne 5-15 groszy na litrze, mniej o 3-5 groszy na litrze mogą spadać ceny autogazu.

Średnie ceny paliw na dzień 4 maja br. wynoszą odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,61 zł/l (-4 gr/l), bezołowiowej 98 - 7,22 zł/l (-2 gr/l), oleju napędowego - 6,33 zł/l (-8 gr/l), autogazu - 3,03 zł/l (-2 gr/l).

W porównaniu do majówki z ubiegłego roku za litr diesla płacimy już 1,12 zł mniej, a za litr autogazu 63 gr, a za litr benzyny Pb95 - 9 groszy mniej. Jedynie benzyna Pb98 jest wciąż droższa niż przed rokiem - średnio o 20 groszy na litrze.

Reklama

Ropa naftowa

Pierwszy tydzień maja kończymy spadkiem cen ropy w okolice 74 USD/bbl, wobec ponad 80 USD z piątku ubiegłego tygodnia.

Spadek zapasów ropy naftowej w USA według EIA o 1,3 do 459,6 mln bbl. Wzrost zapasów benzyn o 1,7 mln bbl do 222,9 mln bbl. Amerykański poziom zapasów ropy i benzyn jest odpowiednio 2% oraz 6% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku.

Wraz z ostatnim spadkiem cen ropy naftowej na rynku narastają spekulacje czy OPEC+ nie zdecyduje się na kolejne cięcia produkcji. Najbliższe oficjalne spotkanie OPEC+ na poziomie ministerialnym zaplanowane jest na 5-6 czerwca

W kwietniu eksport rosyjskiej ropy naftowej droga morską osiągnął średni poziom 3,76 mln bbl/d i był najwyższy od kwietnia 2022 roku. Z tego same Indie zaimportowały około 2 mln bbl/d czyli ponad 53% całkowitego rosyjskiego eksportu ropy naftowej drogą morską. Udział rosyjskiej ropy w strukturze indyjskiego importu sięga już 40% i zbliża się do technicznej granicy przerobu dla tamtejszych rafinerii ze względu na parametry jakościowe ropy rosyjskiej.