Indeks cen nieruchomości znów w dół

W grudniu wskaźnik cen nieruchomości HOX housing index, prowadzony przez Vanguard, spadł o 1,4 proc. Choć po sezonowym wyrównaniu spadek cen jest niższy niż poprzednie spadki, a ceny apartamentów w Sztokholmie w pierwszej połowie stycznia wzrosły o 2 proc. to od szczytu spadków w marcu 2022 roku ceny nieruchomości w Szwecji obniżyły o 16 proc. – wynika z informacji Vaueguard, która zbiera dane.

Indeks HOX, który jest obserwowany przez Riksbank (szwedzki bank centralny) w kontekście ustalania polityki monetarnej, powstaje w oparciu o dane pochodzące od organizacji pośredników nieruchomości Svensk Maklarstatistik.

Reklama

Zjazd cen może sięgnąć 20 proc.

Szybki zjazd cenowy, napędzany przez wyższe koszty pożyczania pieniądza i rekordową inflację, stał się przejawem szerszego trendu dotyczącego wielu rynków nieruchomości na świecie. Analitycy nie spodziewają się, aby w krótkim terminie miało nastąpić zahamowanie spadków cen.

Większość instytucji finansowych zrewidowała w tym tygodniu swoje prognozy. Wśród nich jest Nordea Bank, który spodziewa się, że spadek cen nieruchomości od marca 2022 roku może wkrótce dobić do poziomu 20 proc.

Ustabilizowanie sytuacji najwcześniej latem

„Po wielu miesiącach rosnących cen energii, niebotycznie wysokiej inflacji i dużych wzrostach stóp procentowych, jest kilka jasnych punktów” – uważa Annika Winsth, główna ekonomistka z Nordei. Ale dodaje, że „niestety jest wciąż zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że udało nam się wyjść z lasu. Riksbank nie zakończył jeszcze podwyżek stóp procentowych, a gospodarstwa domowe wciąż zmagają się z wysokimi kosztami życia”.

Szwedzki bank centralny w ciągu siedmiu miesięcy 2022 roku podniósł główną stopę procentową z zera do 2,5 proc. Analitycy spodziewają się, że w czasie lutowego posiedzenia będzie miała miejsce kolejna podwyżka, tym razem o pół punktu procentowego.

“Trudno przewidzieć czas, ale nie możemy oczekiwać, że sytuacja na rynku nieruchomości zmieni się, zanim nie będzie jasne, że Riksbank nie podniesie już stóp procentowych” – wyjaśnia Winsth. „Według Nordea Banku nie nastąpi to aż do lata – najwcześniej” – przewiduje.