Dopłaty do czynszu

Wyższe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start wprowadza ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, którą w ubiegłym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda. "Dla najemców Mieszkań Plus oznacza to podwyżki dopłat sięgające nawet kilkuset złotych miesięcznie" - wskazano w poniedziałkowej informacji PFR Nieruchomości.

Największą grupę beneficjentów programu dopłat do czynszu stanowią, jak zaznaczono, najemcy Mieszkania Plus, które zostały zrealizowane w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którego realizacje odpowiada spółka PFR Nieruchomości. "Z dopłat korzysta niemal 70 proc. najemców, co obecnie przekłada się na kwotę przekraczającą 600 tys. złotych miesięcznie" - wyjaśniono. Dodano, że po wejściu w życie znowelizowanych przepisów może to być blisko 1 mln zł miesięcznie.

Reklama

Według PFR Nieruchomości najważniejszą korzyścią dla najemców, którzy już pobierają dopłaty, jest możliwość wnioskowania o jednorazową waloryzację ich kwoty w przypadku, kiedy w ubiegłych latach czynsz najmu uległ podwyższeniu. "Waloryzacja dopłat będzie kwotowo odpowiadała różnicy wartości czynszu obowiązującego w dniu wejścia w życie nowelizacji i wartości czynszu obowiązującego w dniu zawierania umowy najmu" - wskazano.

W informacji podano przykład rodziny wynajmującej mieszkanie w Gdyni, która pobierała dopłatę 400 zł miesięcznie i w ciągu ostatnich lat jej czynsz najmu wzrósł o 330 zł. Będzie ona mogła wnioskować o wyższe wsparcie, które pokryje podwyżkę i wyniesie 730 zł - stwierdzono.

Dopłata do czynszu: gdzie złożyć wniosek?

Jak dodano, najemcy ubiegający się o wyższą dopłatę do czynszu będą musieli złożyć wniosek w urzędzie gminy. Zwrócono uwagę, że przepisy nowelizacji nie przewidują ograniczenia czasowego na dopełnienie formalności. "W przypadku waloryzacji jednorazowej, rekompensującej podwyższony czynsz wniosek powinien być jednak złożony bez zbędnej zwłoki" - podkreślono. Zwrócono uwagę, że w przypadku waloryzacji odnoszącej się do bieżącego okresu stosowania dopłat (tzw. inflacyjnej) wniosek jest składany przy okazji corocznej weryfikacji uprawnienia nabywcy do dopłat.

Jak wskazała spółka, najwięcej najemców uprawnionych do dopłat mieszka w Radomiu, Zamościu i Białej Podlaskiej. "W tych lokalizacjach stanowią oni niemal 90 proc. wszystkich mieszkańców osiedli" - poinformowano. Dodano, że średnia dopłata wynosi obecnie ok. 350 zł miesięcznie.

Zamrożenie czynszów najmu do 2025 roku

Przypomniano, że w połowie lutego br. Polski Fundusz Rozwoju podjął decyzję o zamrożeniu czynszu najmu do końca 2025 r. Oznacza to, jak zapewniono, że opłata za najem mieszkania pozostanie niezmienna przez ponad dwa lata, niezależnie od poziomu inflacji. Przypomniano też, że najemcy otrzymali zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu. "W ramach tego wsparcia do najemców wróciło 3,5 mln zł" - stwierdzono.

Nowela ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza „bezpieczny kredyt 2 proc.” z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa. Umożliwia też waloryzację dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie na Start. Ponadto m.in. ogranicza cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Przepisy dotyczące „bezpiecznego kredytu” i konta mieszkaniowego wejdą w życie 1 lipca br. Zmiany w zakresie umów rezerwacyjnych i deweloperskich oraz waloryzacji dopłat do czynszów w Mieszkaniu na Start zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Spółka PFR Nieruchomości odpowiada za inwestycje realizowane ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Inwestycje finansowane są ze środków Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości. Właścicielem funduszu jest Polski Fundusz Rozwoju.

Pod koniec maja br. wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński mówił, że nie będzie dalej rozwijana tzw. rynkowa część Mieszkania Plus, za którą odpowiada PFR Nieruchomości, "natomiast część społeczna programu, czyli mieszkania komunalne i społeczne ze wsparciem państwa będzie kontynuowana.

Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany 12 października 2016 r. jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Miał na celu budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z wykorzystaniem gruntów publicznych. W ramach mieszkania Plus można się było ubiegać o wynajem mieszkania z dojściem do własności.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco