W jednodniowej konferencji - zorganizowanej w Bagdadzie przez premiera Iraku Adela Abd al-Mahdiego i poświęconej regionalnemu bezpieczeństwu, dyplomacji i sprawom gospodarczym - udział wzięły także delegacje z Turcji, Kuwejtu, Syrii i Jordanii.

Mahdi oświadczył, że Irak zamierza pielęgnować silne więzi z szyickim Iranem, ale także z USA i krajami Bliskiego Wschodu, z których wiele podobnie jak sunnicka Arabia Saudyjska uważa Teheran za swojego wroga.

Uczestnicy konferencji deklarowali pomoc na rzecz odbudowy i rozwoju Iraku po wygranej, trzyletniej wojnie z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS).

Udział saudyjskich i irańskich władz parlamentarnych w tym samym spotkaniu to sukces dla irackiego premiera, który stara się promować swój kraj w roli regionalnego mediatora - pisze Reuters.

Mahdi w ostatnim czasie odwiedził zarówno Arabię Saudyjską, gdzie spotkał się z królem Salmanem i następcą tronu Muhammadem ibn Salmanem, jak i Iran, gdzie odbył rozmowy z prezydentem Hasanem Rowhanim i najwyższym przywódcą polityczno-duchowym kraju, ajatollahem Alim Chameneiem.

Wielu irackich przywódców, wywodzących się z szyickiej większości, ma bliskie związki z Iranem, najbardziej wpływowym państwem szyickim na Bliskim Wschodzie.(PAP)