Przyjęta przez niższą izbę francuskiego parlamentu ustawa nakłada 3-procentowy podatek od uzyskanych we Francji dochodów przez firmy internetowe, których globalny dochód przekracza 750 mln euro (z czego co najmniej 25 mln euro we Francji).

Ustawa wprowadzająca tzw. podatek GAFA (skrót od Google, Amazon, Facebook, Apple) w przyszłym tygodniu trafi do Senatu. Rząd w Paryżu liczy, że za przykładem Francji podążą w tej dziedzinie inne państwa i dzięki temu największe koncerny międzynarodowe będą płacić większe podatki tam, gdzie rzeczywiście działają, a nie tylko w tych krajach, które wybierają na siedzibę spółek ze względu na bardziej korzystne dla nich przepisy podatkowe.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire ocenił, że duże koncerny internetowe "stają się tak potężne jak suwerenne państwa", a "służą tylko interesom prywatnym". Dlatego - argumentował - konieczne są regulujące to przepisy. Z kolei przemysł zaawansowanych technologii ostrzega, że takie kroki spowodują podniesienie cen dla konsumentów.

Przepisy mogą dotknąć również takie firmy jak Airbnb czy Uber i przynieść do francuskiego budżetu w 2019 roku dodatkowe 400 mln euro, a w roku 2020 - 650 mln euro.

>>> Czytaj też: Globalna panika fiskalna. Politycy zaczynają przekonywać się do Nowoczesnej Teorii Monetarnej