Jest to pierwsza od siedmiu lat wizyta urzędującego australijskiego premiera w Chinach i następuje po latach ciągłych napięć, w wyniku których Pekin nałożył zakazy i cła na szereg produktów importowanych z Australii.

Xi powiedział podczas spotkania z Albanese, że oba kraje znajdują się w "nowym punkcie wyjścia", chwaląc go za "pracę na rzecz stabilizacji i poprawy stosunków z Chinami".

"Wznowiliśmy szereg rozmów" – potwierdził premier Australii, dodając, że z biegiem czasu postęp w relacjach jest "bez wątpienia bardzo pozytywny" dla obu krajów. "Tam, gdzie pojawiają się różnice, ważna jest komunikacja. Z komunikacji rodzi się zrozumienie" – zaznaczył.

Reklama

Dlaczego stosunki Chin i Australii się pogorszyły?

Było to pierwsze spotkaniem chińskiego przywódcy z urzędującym australijskim premierem od 2016 r.

W ostatnich latach stosunki Chin i Australii gwałtownie się pogorszyły z powodu szeregu kwestii. W 2018 r. ówczesny rząd premiera Scotta Morrisona wykluczył Huawei z krajowej sieci 5G, a w 2020 r. wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie pochodzenia Covid-19, co rozgniewało władze w Pekinie.

Stosunki były również napięte przez spory dotyczące podejrzeń o ingerencję Chin w australijską politykę.

W odpowiedzi Chiny nałożyły wysokie cła na kluczowe australijskie towary eksportowe, takie jak jęczmień, wołowina i wino. Pekin przestał również kupować duże ilości surowców z Australii, w tym węgla, co kosztowało australijskich eksporterów do 20 mld dolarów australijskich (54 mld złotych) rocznie.

Stopniowy powrót do współpracy

Wiele ograniczeń handlowych zostało stopniowo zniesionych, odkąd władzę w maju 2022 r. przejął Albanese. "Po objęciu urzędu pracował pan nad ustabilizowaniem i poprawą stosunków z Chinami" – powiedział Xi Jinping.

Chiński przywódca zaznaczył, że oba kraje rozwiązały pewne "problemy" w ostatnim czasie i wyraził chęć kontynuowania kompleksowego partnerstwa strategicznego z Australią. Po spotkaniu Albanese zaznaczył jednak, że tzw. 14 skarg Chin wobec Australii nie zostało poruszonych w rozmowach.

Rozmowy ws. "konfliktów na świecie"

Według Albanese temat "konfliktów na świecie został podniesiony", w tym rosyjska inwazja na Ukrainę i sytuacja na Bliskim Wschodzie, w kontekście "potrzeby pokoju i bezpieczeństwa w naszym regionie".

Chiny wyrażały silne rozczarowanie paktem bezpieczeństwa AUKUS, pomiędzy Australią, USA i Wielką Brytanią, postrzeganym jako próba przeciwstawienia się narastającym wpływom Chin, także militarnym, w regionie Azji i Pacyfiku.

"Chiny i Australia muszą być czujne i przeciwstawiać się wszelkim próbom pogrążenia regionu Azji i Pacyfiku w chaosie" – ostrzegł Xi, cytowany przez państwową telewizję CCTV.