Umowę w sprawie dofinansowania na kwotę 150 mln dolarów zawarto w 2019 roku. Władze Gabonu otrzymały pierwsze 17 mln dolarów wypłacone w ramach CAFI przez Norwegię. 90 proc. środkowoafrykańskiego kraju pokrywają lasy, które absorbują więcej dwutlenku węgla, niż ten kraj emituje.

Według CAFI, władze Gabonu udowodniły, że są w stanie zredukować proces deforestacji oraz zmniejszyć emisje węglowe, co mu się udało porównując lata 2016-2017 w stosunku do poprzedniej dekady.

Pierwsza transza stanowi zaledwie 0,1 proc. rocznego PKB Gabonu, ale minister leśnictwa Lee White powiedział w rozmowie z BBC, że to "znaczący" pierwszy krok.

Kraj w ostatnich latach uruchomił szereg programów ochrony, w tym utworzył 13 parków narodowych i opracował projekt zwalczania nielegalnego pozyskiwania drewna. Pomimo tego Gabon chce więcej zarabiać na drewnie i jego władze twierdzą, że drzewa będą dalej wycinane.

Organizacja Rainforest Foundation UK ocenia, że choć dofinansowanie dla Gabonu na ochronę lasów jest ważne, to warto zwrócić uwagę na dane organizacji Global Forest Watch pokazujące, że w 2017 roku były najwyższe wskaźniki deforestacji w tym kraju od 2001 roku.