W komunikacie napisano, że w trakcie rozmowy Zełenski m.in. zapewnił Stoltenberga o kontynuowaniu przez Ukrainę euroatlantyckich reform i odpowiedniej modernizacji sektora bezpieczeństwa i obrony.

Stoltenberg uznał, że znajdujący się obecnie w parlamencie projekt ustawy o reformie SBU przyspieszy drogę Kijowa w euroatlantyckim kierunku - dodano.

Rozmawiano też o rozwoju przez Ukrainę - jako członka Programu Rozszerzonych Możliwości - nowych form współpracy z NATO. "Na dzień dzisiejszy najbardziej aktualną dla Ukrainy kwestią jest perspektywa otrzymania planu na rzecz członkostwa (Membership Action Plan) w NATO. Miło słyszeć, że drzwi NATO dla Ukrainy są otwarte" - powiedział Zełenski. Zaznaczył, że dla Kijowa "najbliższy" cel to właśnie plan na rzecz członkostwa.

W czerwcu 2020 roku Ukraina otrzymała status członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO. Ma on na celu utrzymanie i pogłębienie współpracy pomiędzy państwami należącymi do Sojuszu i jego partnerami, którzy mieli znaczący wkład w prowadzone przez NATO operacje i misje.

Decyzją poprzedniego parlamentu Ukrainy w lutym 2019 roku dążenia tego państwa do członkostwa w NATO i UE zostały wpisane do konstytucji.