Jak podał „The Guardian” nowe okręty dla członków „AUKUS” zostaną zbudowane na podstawie brytyjskiego projektu. Dzięki temu brytyjska flota okrętów podwodnych o napędzie atomowym może się podwoić, a nowe jednostki zastąpią obecnie używane siedem okrętów o napędzie atomowym. Być może w ramach powyższego projektu powstanie ich więcej, co zwiększy potencjalną wielkość floty do 19 sztuk.

Plan wzmocnienia obrony morskiej Australii pojawia się w związku z narastającymi obawami Zachodu dotyczącymi planów Chin wobec regionu Indo-Pacyfiku. Pekin skrytykował umowę na zakup okrętów podwodnych, mówiąc, że Aukus zachęca do wyścigu zbrojeń. Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin ostrzegł na konferencji prasowej, że trzy zachodnie kraje idą „coraz dalej ścieżką błędów i niebezpieczeństw”.

Dane Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych pokazują, że Stany Zjednoczone mają zdecydowanie największą flotę okrętów podwodnych o napędzie atomowym na świecie, aż 67. Rosja ma ich tylko 31, a Chiny 12.

Okręty podwodne o napędzie atomowym zasila reaktor jądrowy. Tylko część z nich dostosowana jest do przenoszenia pocisków z głowicami jądrowymi.

Reklama