Minister obrony Tajwanu Chiu Kuo-cheng w przedmowie do raportu stwierdza, że "w ciągu ostatnich dwóch lat Chiny zmieniły status quo Cieśniny Tajwańskiej (…) czyniąc presję militarną i nękanie +nową normalnością+".

Przejawem tego są coraz częstsze ćwiczenia wojskowe i naruszenia strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i linii mediany. Bardzo często zbiegają się one w czasie z istotnymi dla Tajpej wydarzeniami dyplomatycznymi, jak wizyty zagranicznych oficjeli lub podróże tajwańskich polityków za granicę.

Jak Chiny wzmacniają wojsko

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część Chin i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły.

Reklama

W wydawanym co dwa lata raporcie podkreślono, że Chiny "kończą rozbudowę lotnisk wzdłuż wschodniego wybrzeża i południowego obszaru działań, rozmieszczając nowe myśliwce i drony, które będą tam na stałe stacjonować w celu stworzenia przewagi w powietrzu, wywarcia presji na obronę powietrzną i uzyskania przewagi w przypadku wojny wokół Cieśniny Tajwańskiej", która ma szerokość ok. 100 km.

Raport zwraca uwagę, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza prowadzi "realistyczne szkolenia bojowe i ćwiczenia" oraz nietradycyjne działania wojskowe, w tym wojnę cybernetyczną i kognitywną, wymierzone w Tajwan.

"Wojna nie polega też na tym, aby oczekiwać, że wróg nie zaatakuje, ale na tym, aby uniemożliwić mu ten atak" – cytują autorzy raportu "Sztukę wojenną Sun Zi".

Tajwan — koncepcja wojny asymetrycznej

W obliczu znacznie silniejszego wroga Tajwan przyjął koncepcję obrony asymetrycznej, która ma na celu "atakowanie lub wykorzystywanie słabości wroga", poprzez poprawę zdolności związanych z użyciem broni dalekiego zasięgu, precyzyjnej i manewrującej oraz statków bezzałogowych czy sztucznej inteligencji.

W przypadku wyraźnych oznak przygotowania do inwazji ze strony Chin tajwańskie wojsko może "zapobiegawczo uderzyć w mobilizujące się siły inwazyjne i centra, aby zakłócić tempo operacyjne i opóźnić jego działania" – oświadczyło ministerstwo w raporcie.

Wyciągając wnioski z inwazji Rosji na Ukrainę, piszą autorzy, Tajwan wzmacnia również swoją zdolność do obrony poprzez reformę systemu rezerwistów i publikację podręcznika obrony dla cywilów. (PAP)