Izraelska armia przygotowuje się do ataku „z powietrza, morza i lądu” na Strefę Gazy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
14 października 2023, 19:52
Izrael
Izrael/PAP/EPA
Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły, że kończą przygotowania do „znaczącej operacji lądowej” w Strefie Gazy. Wojsko planuje „poszerzenie ofensywy” oraz „atak z powietrza, morza i lądu” – przekazał w sobotę portal Times of Israel.

Izraelskie siły zbrojne poinformowały w komunikacie, że przygotowania obejmują „szeroką gamę ofensywnych planów operacyjnych”, w tym „połączony i skoordynowany atak z powietrza, morza i lądu”.

„Bataliony IDF i żołnierze są rozmieszczeni w całym kraju i są przygotowani do podniesienia gotowości na następne etapy tej wojny, z naciskiem na znaczącą operację lądową” – dodano w oświadczeniu cytowanym przez Times of Israel.

Według portalu oczekuje się, że wojsko rozpocznie inwazję lądową na Strefę Gazy, ale jej zakres i termin mogą być uzależnione od czynników operacyjnych, takich jak ewakuacja palestyńskich cywilów z północnej części terytorium i narastające napięcia na granicy Izraela z Libanem.

Wcześniej w sobotę IDF informowały, że prowadzą ataki z powietrza na wiele celów związanych z organizacją terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy.

Władze Izraela ogłosiły 7 października oblężenie Strefy Gazy, odcięły dostawy prądu, wody, gazu i żywności, a wojsko rozpoczęło intensywne bombardowania tego palestyńskiego terytorium. To odpowiedź na brutalny atak bojowników Hamasu, w którym zginęło w Izraelu co najmniej 1300 osób, a około 150 uprowadzono. (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj