W niemal dwugodzinnym przemówieniu na zakończonym niedawno XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KCPh) Xi skupił się na konieczności ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Kwestia wzrostu gospodarczego spadła na drugi plan.

„Xi obawia się potencjalnej destabilizacji, głównie z wewnątrz. Świadczy o tym powiązane kwestii bezpieczeństwa narodowego z koniecznością stabilności wewnętrznej” – oceniła dr Szczudlik.

Ekspertka zwróciła uwagę, że we fragmencie o konieczności wzmacniania partii i jej przywództwa Xi poruszył również temat polityki „zero Covid”. „Może to świadczyć o tym, że partia jest zaniepokojona ujawnianymi w czasie lockdownów niepokojami społecznymi, takie niezadowolenie sygnalizują też niektórzy członkowie partii” – podkreśliła ekspertka PISM.

Xi oświadczył, że cała partia powinna uznać „pracę dotyczącą młodzieży” za sprawę o „strategicznym znaczeniu”. „Uzbroimy młodzież w naukową teorię partii, zainspirujemy oryginalną misją, będziemy dla niej zaufanymi przewodnikami i entuzjastami pracy z młodzieżą” – powiedział, wzywając młodych ludzi, by „niezłomnie podążali za partią i jej przewodnictwem”.

Reklama

Według dr Szczudlik oznacza to zmianę narracji w porównaniu z poprzednim zjazdem KPCh z 2017 roku. „Teraz nacisk jest na kontrolę partii wśród ludzi młodych. Moim zdaniem może to świadczyć o tym, że Xi Jinping zdaje sobie sprawę, że ewentualne niepokoje społeczne mogą właśnie wyjść od tej grupy ludzi” – oceniła ekspertka.

Jej zdaniem jest to tym bardziej prawdopodobne, że Xi zasygnalizował utrzymanie polityki „zero Covid”, która hamuje rozwój chińskiej gospodarki i wywołuje niezadowolenie społeczne. Zakłócenia w działalności firm prowadzą do wzrostu bezrobocia, które – według oficjalnych wskaźników – wynosiło we wrześniu 5,5 proc. Problemy na rynku pracy dotykają w największym stopniu ludzi młodych. Wśród osób w wieku 16-24 lat stopa bezrobocia wynosiła 17,9 proc.

W ostatnich latach partia pod rządami Xi znacznie zacieśniła już kontrolę ideologiczną nad młodzieżą. Wprowadzono nowe ograniczenia dotyczące gier komputerowych, serwisów streamingowych i mediów społecznościowych. Pekin twierdzi, że walczy z nadmiarem rozrywki, „niezdrowymi wartościami” i „nienormalną estetyką”, ale według analityków kampanie mają na celu eliminację zagranicznych wpływów kulturowych i zduszenie wszelkiego sprzeciwu wobec partii.

Towarzyszy temu promocja „edukacji patriotycznej” i nauczanie „myśli Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice” – doktryny przywódcy – w placówkach oświatowych, od szkół podstawowych po uniwersytety. Wielu ekspertów ocenia to jako indoktrynację i przejaw powrotu kultu jednostki, znanego z czasów przewodniczącego Mao Zedonga.

anb/ akl/