Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Przemysłowa potęga i demograficzny koszmar. Jak dziś wygląda gospodarka Niemiec [WYKRESY]

21 września 2017, 06:45
Poparcie dla niemieckiej kanclerz i jej partii odzwierciedla stosunki handlowe w Niemczech. Z ośmiu landów, w których CDU/CSU w 2013 roku wygrało wybory większością co najmniej 40 proc., cztery są odpowiedzialne za ponad połowę niemieckiego eksportu. Chodzi o Badenię-Wirtembergię, Bawarię, Nadrenię Północną-Westfalię (to tam znajduje się historyczny okręg przemysłowy – Zagłębie Ruhry) oraz Dolną Saksonię. Od 27 do 35 proc. pracowników w tych landach w 2015 roku było zatrudnionych w przemyśle, zaś eksport odpowiadał za co najmniej 25 proc. ich PKB w 2016 roku. W landach tych swoje siedziby ma również 10 największych niemieckich firm eksportowych, takich jak Daimler, BMW, BASF czy ThyssenKrupp. Dla porównania w sześciu wschodnich landach, które tworzyły kiedyś NRD, znajdują się trzy, w których poparcie dla partii Angeli Merkel jest najniższe w całych Niemczech. Wytwarzają one zaledwie 8,4 proc. niemieckiego eksportu. Podczas gdy 2/3 niemieckiego eksportu trafia do Europy, to Berlin stara się jeszcze bardziej zglobalizować swój handel. Jest to możliwe dzięki sieci 130 izb handlowych w 90 krajach świata, w tym w 35 krajach azjatyckich i 20 z Ameryki Łacińskiej.
Poparcie dla niemieckiej kanclerz i jej partii odzwierciedla stosunki handlowe w Niemczech. Z ośmiu landów, w których CDU/CSU w 2013 roku wygrało wybory większością co najmniej 40 proc., cztery są odpowiedzialne za ponad połowę niemieckiego eksportu. Chodzi o Badenię-Wirtembergię, Bawarię, Nadrenię Północną-Westfalię (to tam znajduje się historyczny okręg przemysłowy – Zagłębie Ruhry) oraz Dolną Saksonię. Od 27 do 35 proc. pracowników w tych landach w 2015 roku było zatrudnionych w przemyśle, zaś eksport odpowiadał za co najmniej 25 proc. ich PKB w 2016 roku. W landach tych swoje siedziby ma również 10 największych niemieckich firm eksportowych, takich jak Daimler, BMW, BASF czy ThyssenKrupp. Dla porównania w sześciu wschodnich landach, które tworzyły kiedyś NRD, znajdują się trzy, w których poparcie dla partii Angeli Merkel jest najniższe w całych Niemczech. Wytwarzają one zaledwie 8,4 proc. niemieckiego eksportu. Podczas gdy 2/3 niemieckiego eksportu trafia do Europy, to Berlin stara się jeszcze bardziej zglobalizować swój handel. Jest to możliwe dzięki sieci 130 izb handlowych w 90 krajach świata, w tym w 35 krajach azjatyckich i 20 z Ameryki Łacińskiej. / Forsal.pl
Notowania Angeli Merkel przed wyborami w Niemczech wskazują, że to ona zajmie po raz kolejny fotel kanclerza. Do wysokiego poparcia dla Angeli Merkel przyczyniła się w dużej mierze gospodarka, a ściślej sukces niemieckiego handlu na świecie. Nie wszystko jednak rysuje się w różowych barwach.

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej