Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hindusi zabierają pracę Amerykanom? Wszystko, co trzeba wiedzieć o wizach pracowniczych w USA

27 kwietnia 2017, 06:30
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Obecnie program wiz H-1B jest krytykowany za działanie na szkodę amerykańskich pracowników poprzez sztuczne zaniżanie poziomu wynagrodzeń. Program działa od około trzydziestu laty. Celem jego powstania była pomoc firmom w zatrudnianiu wykwalifikowanych pracowników z innych krajów i obsadzenie stanowisk, na które pracodawcy nie mogli znaleźć Amerykanów. Jednak przez lata program znacznie się zmienił. Większość wiz pracowniczych w USA należy do osób z zagranicznych koncernów. Prym w sprowadzaniu pracowników do Stanów Zjednoczonych wiodą przedsiębiorstwa z Indii. W 2015 roku blisko 70 proc. wiz H-1B otrzymali pracownicy z Indii. Z tego kraju pochodzi prawie 120 tys. pracowników. Drugim najliczniej reprezentowanym krajem były Chiny, jednak liczba wiz dla Chińczyków była ponad 6-krotnie mniejsza niż w przypadku Indii (18,3 tys.). Zgodnie z zaleceniami prezydenta Trumpa, Agencja ds. Obywatelstwa i Imigracji USA oświadczyła, że podejmie bardziej agresywne kroki w celu zwalczania "oszustw i nadużyć " związanych z programem wizowym. Departament Sprawiedliwości ostrzegał również pracodawców, którzy ubiegali się o wizę, aby nie dyskryminowali pracowników z USA.
Obecnie program wiz H-1B jest krytykowany za działanie na szkodę amerykańskich pracowników poprzez sztuczne zaniżanie poziomu wynagrodzeń. Program działa od około trzydziestu laty. Celem jego powstania była pomoc firmom w zatrudnianiu wykwalifikowanych pracowników z innych krajów i obsadzenie stanowisk, na które pracodawcy nie mogli znaleźć Amerykanów. Jednak przez lata program znacznie się zmienił. Większość wiz pracowniczych w USA należy do osób z zagranicznych koncernów. Prym w sprowadzaniu pracowników do Stanów Zjednoczonych wiodą przedsiębiorstwa z Indii. W 2015 roku blisko 70 proc. wiz H-1B otrzymali pracownicy z Indii. Z tego kraju pochodzi prawie 120 tys. pracowników. Drugim najliczniej reprezentowanym krajem były Chiny, jednak liczba wiz dla Chińczyków była ponad 6-krotnie mniejsza niż w przypadku Indii (18,3 tys.). Zgodnie z zaleceniami prezydenta Trumpa, Agencja ds. Obywatelstwa i Imigracji USA oświadczyła, że podejmie bardziej agresywne kroki w celu zwalczania "oszustw i nadużyć " związanych z programem wizowym. Departament Sprawiedliwości ostrzegał również pracodawców, którzy ubiegali się o wizę, aby nie dyskryminowali pracowników z USA. / Forsal.pl
Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(11)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • jameson
  2017-04-27 13:18:24
  To samo trzeba zrobić w Polsce z Ukraińcami. Polski pracownik powinien być na pierwszy miejscu.
  16
  pokażodpowiedzi (2)
 • hmm
  2017-04-30 18:05:52
  PiS woli sprowadzac setki tysiecy niewyksztalconych UPAdlincow do zanizania plac polakow i wysiedlania ich za granice !
  9
 • no more tears, no more ukrainians
  2017-04-30 12:53:25
  Trump jest Patriotą a Duda? Co Duda robi dla Polaków zagrożonych zwolnieniami z pracy?
  5
 • PlanoTX
  2017-04-30 12:49:19
  A W POLSCE MORAWIECKI DAJE UKRAIŃCOM ZIELONE ŚWIATŁO.PISRZAD NIE DBA O BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE I BYT POLAKÓW!
  6
 • Aaaaa
  2017-05-01 13:53:06
  Znam wielu przybywający na H-1 i jest to program fikcja. Prawnicy wyspecjalizowali sie w załatwianiu tych wiz dla każdego kto zapłaci i w praktycy dość łatwo udowadniają że delikwent ma "deficytowy zawód" bo procedura jest zbyt łagodna. Kilka ogłoszeń w prasie odpowiednie papiery i juz można liczyć na szansę jej otrzymani.
  1
 • Dawid
  2017-04-27 14:39:54
  Mimo ograniczenia rynek przyspieszy
  3
 • Krezus
  2017-05-12 15:40:14
  Poziom intelektualny amerykanów jest fatalny dlatego w firmach technologicznych i labolatoriach zasiadają głównie obcokrajowcy, jeśli trump zaostrzy kryteria wizowe to spadnie poziom wysokich technologii.
  0
 • Grace
  2017-05-14 19:44:26
  Osiągnięcia Ameryki w zakresie nowych technologii , badań naukowych i informatyki są dzieki obcokrajowcom.
  0
 • E tam
  2017-05-12 13:42:56
  Bez przedstawienia jak ten program naprawdę działa w praktyce wielu może wyciągnąć błędne wnioski. Jest on obecnie furtka emigracyjna i niemalże każdy ma szanse dostać tą wizę jeśli ma pieniądze lub sponsora. problemem jest tylko limit tych wiz. W praktyce przybywa duża liczba nie mających imponującego wykształcenia bo prawnicy zawsze wykazują że firma sponsorując nie może znaleźć nawet ciecia na lokalnym rynku z wymaganymi kwalifikacjami pisanymi pod niego i musi go "importować"
  0
Reklama

Zobacz więcej