Jak informuje Mediazona, decyzja prokuratury zapadła 11 stycznia. Resort nie opublikował jej oficjalnie, ale przesłał informację na ten temat do jednego z prokremlowskich parlamentarzystów.

Komitet Antywojenny Rosji został utworzony 27 lutego 2022 roku, trzy dni po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, przez grupę znanych Rosjan mieszkających na emigracji. Aktywiści wzywali społeczność międzynarodową do uznania władz na Kremlu, które wydały rozkaz ataku na Ukrainę, za "zbrodniarzy wojennych winnych złamania prawa międzynarodowego".

Wśród założycieli Komitetu byli: Chodorkowski, były szachowy mistrz świata Garri Kasparow, ekonomiści SiergiejAleksaszenko i Siergiej Gurijew, biznesmeni Boris Zimin i Jewgienij Czyczwarkin. W grupie tej był także dziennikarz i działacz opozycji antykremlowskiej Władimir Kara-Murza, który został potem w Rosji aresztowany i skazany w 2023 roku na 25 lat więzienia za rzekomą zdradę stanu.

Jednym z kierunków działalności Komitetu było zbieranie funduszy na pomoc humanitarną dla Ukraińców.

Reklama

Prócz Komitetu Antywojennego Rosji prokuratura w Moskwie uznała za "niepożądane", a więc zakazane w tym kraju, dwie inne organizacje antywojenne utworzone przez Rosjan żyjących za granicą. Jest to powołana we Francji organizacja Russie-Libertes oraz stowarzyszenie o nazwie Associacao de russos livres, działające w Portugalii. (PAP)