18 proc. respondentów zgodziłoby się, aby dla osiągnięcia pokoju zrezygnować ze wstąpienia do NATO, jednak dla 76 proc. byłoby to nie do zaakceptowania. Ogółem przeciwnych wstąpieniu do NATO jest 8 proc. Ukraińców, a 3 proc. nie ma zdania.

Agresja rosyjska stała się katalizatorem poparcia społecznego dla integracji euroatlantyckiej

Socjolodzy pytali respondentów, czy chcieliby, aby Ukraina do 2030 roku dołączyła do NATO. KMIS przeprowadził dwa badania: w dniach 10-21 maja wśród 2509 osób i w dniach 26 maja-5 czerwca wśród 1029 osób; oba sondaże na terenach kontrolowanych przez władze w Kijowie, metodą wywiadu telefonicznego.

Reklama

"Agresja rosyjska stała się katalizatorem poparcia społecznego dla integracji euroatlantyckiej. Im dłużej trwa wojna, tym więcej Ukraińców kładzie nacisk właśnie na pełnowartościowe członkostwo w NATO" - ocenił dyrektor KMIS Anton Hruszecki. Jak dodał, Ukraińcy sceptycznie oceniają "retorykę partnerów Ukrainy na Zachodzie na temat +gwarancji bezpieczeństwa+ jako alternatywy dla wstąpienia do NATO".

Jak przypomina KMIS, przed rewolucją godności na Ukrainie z przełomu lat 2013-2014 jedynie 15-20 proc. Ukraińców opowiadało się za przystąpieniem kraju do NATO.

We wtorek i środę odbędzie się w Wilnie szczyt NATO, na którym - jak zapowiedział szef Sojuszu Jens Stoltenberg - powołana zostanie Rada NATO-Ukraina.