Wskazano, że celem nieformalnych spotkań było omówienie kluczowych kwestii związanych z przygotowaniem ostatecznej wersji Umowy Partnerstwa, czyli najważniejszego dokumentu określającego w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Napisano, że 23 kwietnia odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu nieformalnych negocjacji projektu Umowy Partnerstwa pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) a Komisją Europejską (KE). Pierwsze miało miejsce 12 kwietnia. Zaznaczono, że Umowa Partnerstwa odpowiada zarówno na polskie potrzeby rozwojowe, jaki i priorytety unijne. Dodano, że znaczenie mają również rozporządzenia wydawane na poziomie UE. Wynika z nich np., że 30 proc. środków budżetu Unii Europejskiej powinno wspierać klimatyczne działania Unii.

"Dlatego tak ważne jest omówienie wszystkich zawartych w projekcie Umowy Partnerstwa zapisów. Spotkania miały na celu poznać oczekiwania Komisji Europejskiej i dowiedzieć się, czy pokrywają się one z naszymi założeniami" – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który przewodniczył spotkaniu. Dodał, że "takie rozeznanie pozwoli nam na dalszym etapie prac stworzyć ostateczną wersję Umowy".

Reklama

Napisano, że w spotkaniu udział wzięli między innymi Erich Unterwurzacher, dyrektor ds. wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej (DG Regio) oraz Christopher Todd, szef Unitu ds. Polski w DG REGIO oraz dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.