Romney, który w ubiegłym tygodniu jako jedyny republikański senator w głosowaniu nad artykułami impeachmentu w Senacie USA uznał Trumpa za winnego nadużycia władzy, chwalił w stolicy Bawarii prezydenta za jego politykę wobec Chin.

"Musimy jednak pójść dalej. Możemy działać o wiele lepiej jako międzynarodowa społeczność" - oświadczył. Oskarżył przy tym Chiny o prowadzenie "kowbojskiego kapitalizmu", bez regulacji oraz o nieuczciwe ograniczanie rynku.

Senator ze stanu Utah, który startował w wyborach prezydenckich w 2012 roku, ocenił też, że amerykańska polityka jest "bardzo populistyczna". Wyraził opinię, iż Trump prawdopodobnie zwycięży w listopadowych wyborach prezydenckich w USA.

Po głosowaniu w sprawie artykułów impeachmentu Trump nazwał Romneya za "tajnego agenta" Demokratów. Syn przywódcy USA, Donald Trump Jr., wzywał z kolei do usunięcia senatora z Partii Republikańskiej.

Romneya za jego głosowanie - jak zapowiedział lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell - nie spotka jednak żadna formalna kara.