Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,40 proc. i wyniósł 33.269,77 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,75 proc. i wyniósł 3.852,97 pkt.

Nasdaq Composite poszedł w górę o 0,69 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.458,76 pkt.

„Lęk o wpływ agresywnych podwyżek stóp procentowych na amerykańską gospodarkę ponownie niepokoi inwestorów, a cena ropy kontynuuje trend spadkowy” – powiedziała Susannah Streeter, starsza analityczka ds. inwestycji i rynków w Hargreaves Lansdown.

Reklama

„Akcje amerykańskie nie były w stanie utrzymać wcześniejszych wzrostów, ponieważ restrykcyjna polityka monetarna i obawy przed recesją pozostawały w centrum uwagi inwestorów. Kupowanie na dołku wywołało kolejne odbicie rynku niedźwiedzia, które wcale nie trwało długo” – wskazywał starszy analityk rynku Oandy, Ed Moya.

Rob Carnell, szef działu badań Azji i Pacyfiku w ING, wskazał, że rynek zaczął rok dość niepewnie i wciąż zmaga się z przewidywaniami dotyczącymi tego, co zobaczymy w tym roku ze strony Fedu.

W centrum uwagi inwestorów była w środę publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed. Wynika z niego, że członkowie FOMC nie przewidują obniżek stóp proc. w 2023 r. W minutes dodano, że restrykcyjna polityka zostanie utrzymana, aż Fed nie będzie miał pewności, że inflacja spada w kierunku celu.

"Przy utrzymującej się inflacji powyżej 2-proc. celu Komitetu i utrzymującej się bardzo napiętej sytuacji na rynku pracy, wszyscy uczestnicy posiedzenia podnieśli prognozę właściwej ścieżki stopy funduszy federalnych w stosunku do swojej oceny z wrześniowego posiedzenia. Żaden z uczestników posiedzenia nie przewidywał, że właściwe będzie rozpoczęcie obniżania docelowej stopy funduszy federalnych w 2023 r." - napisano w protokole po grudniowym posiedzeniu Fedu.

„Uczestnicy posiedzenia generalnie zauważyli, że restrykcyjne nastawienie polityczne będzie musiało zostać utrzymane, dopóki napływające dane nie dadzą pewności, że inflacja jest na trwałej ścieżce spadkowej do 2 proc., co prawdopodobnie zajmie trochę czasu. W związku z utrzymującym się i niedopuszczalnie wysokim poziomem inflacji, kilku uczestników posiedzenia stwierdziło, że doświadczenia historyczne ostrzegają przed przedwczesnym luzowaniem polityki pieniężnej" - dodano.

Z minutes wynika, że przy podejmowaniu decyzji FOMC musi równoważyć czynniki ryzyka oddziałujące w przeciwne strony.

"Uczestnicy posiedzenia omówili szereg zagadnień związanych z zarządzaniem ryzykiem, związanych z prowadzeniem polityki pieniężnej. Wielu uczestników posiedzenia podkreślało, że Komitet musi nadal równoważyć dwa rodzaje ryzyka. Jednym z zagrożeń było to, że niewystarczająco restrykcyjna polityka pieniężna mogłaby spowodować, że inflacja utrzymałaby się powyżej celu Komitetu dłużej, niż oczekiwano, prowadząc do niezakotwiczonych oczekiwań inflacyjnych i osłabienia siły nabywczej gospodarstw domowych, zwłaszcza tych, które już teraz mają trudności z związaniem końca z końcem" - podano w sprawozdaniu.

Inwestorzy analizowali w środę najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki.

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w listopadzie wyniosła 10,458 mln wobec 10,512 mln odnotowanych miesiąc wcześniej po rewizji z 10,334 mln. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 10,05 mln.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w grudniu wyniósł 48,4 pkt. wobec 49 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 48,5 pkt.

Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych (DPC) nałożył w środę 390 mln euro grzywny na Metę, firmę-matkę Facebooka, za naruszanie prywatności. DPC zakazał też firmie zmuszania użytkowników w Unii Europejskiej do akceptowania personalizowanych reklam dobieranych na podstawie ich aktywności w sieci.

Jak komentuje Associated Press decyzja DPC, która dotyczy działalności Facebooka i Instagrama, może zmusić Metę do zmiany modelu biznesowego. Firma zapowiedziała jednak, że odwoła się od tego wyroku. Akcje Meta Platforms zyskały na koniec dnia 2 proc.

Microsoft spadł o 4 proc. UBS obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „kupuj”.

Akcje GE zwyżkowały prawie 6 proc. GE HealthCare Technologies w środę rozpoczyna handel jako oddzielna spółka indeksu S&P 500. GE w 2021 roku ujawnił plany podziału na trzy firmy, aby móc skoncentrować się na działalności lotniczej. W 2024 roku planuje wydzielenie segmentu energetycznego.

Notowania Salesforce wzrosły o 3,5 proc. po tym, jak spółka podała, że zamierza zwolnić ponad 8.000 swoich pracowników.

Tesla zyskała ponad 5 proc. po 12-proc. spadku we wtorek po niespełnieniu oczekiwań analityków z Wall Street dotyczących dostaw aut za czwarty kwartał 2022 roku.

Akcje chińskich spółek notowanych w USA rosły po tym, jak Ant Group otrzymała zgodę na rozszerzenie działalności w zakresie finansów konsumenckich, co jest oznaką postępów w rozwiązywaniu problemów postulowanych przez organy regulacyjne. Alibaba, która jest właścicielem 33 proc. Ant, i JDCom rosną o ponad 6 proc. przed sesją.

Pfizer spadł o 2 proc. Bank of America obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „kupuj”.

Merck wzrósł prawie 1 proc. Bank of America podniósł rekomendację dla akcji spółki do „kupuj” z „neutralnie”.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 5 pb. do 3,69 proc. Dochodowość 30-letnich spadła o 4 pb. do 3,79 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -66 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -85 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty są wyceniane po 73,43 USD za baryłkę, po spadku o 4,6 proc., a marcowe futures na Brent zniżkują o 4,5 proc. do 78,45 USD/b.

pr/wr/