Badanie opinii publicznej

Respondenci w zamówionym przez tygodnik badaniu opinii zdają się w coraz większym stopniu podzielać takie poglądy. "Nie jest zaskoczeniem, że odkąd Trump objął urząd w Ameryce, opinie Republikanów zmieniły się najbardziej dramatycznie" - pisze "Economist".

Przed wyborami prezydenckimi w USA 12 proc. wyborców Republikanów uważało, że Kanada to kraj "nieprzyjazny" lub "wrogi". W najnowszym sondażu pogląd taki deklaruje 27 proc. ankietowanych.W ubiegłym roku 17 proc. Republikanów postrzegało UE jako wspólnotę "nieprzyjazną" lub "wrogą", ale teraz opinie takie podziela 29 proc. respondentów.

Coraz większa sympatia do Rosji

Poglądy na temat Rosji ewoluują w odwrotnym kierunku - podkreśla "Economist". Po napaści na Ukrainę około 85 proc. ankietowanych Republikanów uważało ją za "nieprzyjazną" lub "wrogą"; teraz jest to 72 proc. respondentów. Jednocześnie odsetek respondentów wyrażających nieprzyjazne opinie na temat Ukrainy wzrósł o 11 punktów procentowych.

Zaufanie do USA w Europie runęło

Poglądy Europejczyków na Amerykę również ewoluują, odkąd Trump został ponownie prezydentem. W sierpniu 2024 roku połowa ankietowanych w siedmiu krajach zachodniej Europy miała życzliwy ogląd Stanów Zjednoczonych. Teraz odsetek ten maleje wszędzie, a najbardziej w Danii, gdzie spadł z 48 do 20 proc. "Bez wątpienia ze względu na powtarzane groźby Trumpa dotyczące przejęcia Grenlandii, która jest autonomicznym terytorium Danii" - przypomina tygodnik.

Wyjątkiem są w Europie wyborcy partii skrajnie prawicowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech, którzy głoszą, że nabrali sympatii do Ameryki Trumpa.

"Wyborcy często kierują się opiniami przywódców politycznych. Ale ten zwrot w percepcji po obu stronach Atlantyku jest szczególnie dramatyczny" - mówi Yanna Krupnikov, politolożka i specjalistka dziedziny mediów i komunikacji z Uniwersytetu Michigan.

"Zaledwie w kilka miesięcy Trump zdołał wprowadzić niezgodę tam, gdzie była przyjaźń" - podsumowuje "Economist". (PAP)