Administracja prezydencka oświadczyła, że Tillerson spotka się Kijowie z Poroszenką, z którym omówi „kwestie wzmocnienia partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi oraz kontynuację skoordynowanych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie”.

O przyjeździe Tillersona w tym terminie informowała wcześniej, z powołaniem na źródła dyplomatyczne, gazeta internetowa „Ukrainska Prawda”. Według niej wizyta ma trwać około dwóch godzin.

„Warto zaznaczyć, że ta wizyta uważana jest za osiągnięcie ukraińskiej dyplomacji i jest ważna na tle spotkania prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych, Władimira Putina i Donalda Trumpa, do którego dojdzie w kuluarach szczytu G20” – napisała „Ukrainska Prawda”.

Gazeta przypomina, że prezydent Poroszenko po wizycie w USA w dniach 20-21 czerwca zapowiadał, iż przyjazd Tillersona do Kijowa będzie kontynuacją pracy nad ustaleniami zawartymi wówczas w Waszyngtonie.

„Ukrainska Prawda” zaznacza, że w lipcu na Ukrainie oczekiwane są ponadto wizyty sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. W sierpniu do Kijowa ma przyjechać minister energetyki USA Rick Perry, a w najbliższych miesiącach także minister obrony James Mattis. (PAP)