Dow Jones Industrial spadł o 0,17 proc. do 22.048,70 pkt, S&P 500 stracił 0,28 proc. i zakończył dzień na poziomie 6.352,33 pkt., a Nasdaq Comp. spadł 0,04 proc. do 2.474,02 pkt.

Na nowojorskiej giełdzie największe spadki notowały sektory dóbr wyższego rzędu i finansowy.

Już niemal 90 proc. spółek notowanych w indeksie S&P 500 podało wyniki. Wśród nich, 72 proc. zaskoczyło pozytywnie zyskiem. Ankietowani przez Bloomberga analitycy zrewidowali od początku sezonu wyników swoje szacunki dla wzrostu zysków amerykańskich spółek do 10,5 proc. z 6,4 proc. Na III kw. szacuje się 6,3 proc., a dla całego 2017 r. 11,3 proc.

Wzrost awersji do ryzyka wywołany został ostatnią eskalacją napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew jakich świat nigdy nie widział". Trump spędza wakacje w swoim klubie golfowym w New Jersey.

Mimo sprzeciwu światowych mocarstw Pjongjang kontynuuje rozwój programu balistycznego i nuklearnego. Ostatnie dwa testy rakiet długiego zasięgu Korei Płn. okazały się jakościowym przełomem - zdaniem analityków pociski są obecnie w stanie dosięgnąć kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Amerykańska prasa (Washington Post, The Diplomat) dotarła w środę do raportu amerykańskiego wywiadu wojskowego DIA, który doszedł do konkluzji, że Korea Północna opracowała już zminiaturyzowaną broń nuklearną – głowicę, którą mogą przenosić międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM).

Jednocześnie wywiad DIA podniósł ocenę północnokoreańskiego arsenału nuklearnego. USA szacują obecnie, że Pjongjang posiada 60 głowic nuklearnych i jest w stanie wzbogacać uran w tempie wystarczającym do produkcji 12 głowic rocznie.

Polityczne napięcie wzmaga awersję do ryzyka na rynkach finansowych.

Inwestorzy alokują środki w bezpieczne aktywa. Na rynku walutowym umacnia się jen i frank szwajcarski. Kurs USD/JPY spadał nawet o 0,9 proc. do 109,6 - najniżej od czerwca.

Analitycy Credit Agricole rekomendują w środę "kupuj" EUR vs CHF, motywując zalecenie wzrostem szans na interwencję szwajcarskiego banku centralnego w przypadku dalszego umocnienia się franka.

Notowania amerykańskiej waluty pozostają pod wpływem wtorkowych danych JOLTS o liczbie wolnych ofert pracy w czerwcu. Kurs EUR/USD porusza się w przedziale 1,172-1,176, po spadku o ok. 0,6 proc. w porównaniu do poprzedniej sesji.

Wskaźnik JOLTS - liczba nieobsadzonych etatów w USA - niespodziewanie wzrósł: amerykańscy przedsiębiorcy mieli w czerwcu zamiar zwiększyć liczbę nowych miejsc pracy o 461 tys., do 6,16 mln, w porównaniu do maja. To najwyższa dynamika wskaźnika od 2 lat i najwyższy poziom wskaźnika w historii pomiarów.

Tym samym z rynku pracy USA napłynęły kolejne po lipcowym raporcie payrolls mocne dane.

"(...) chociaż wykorzystanie zasobów pracy (w USA - PAP) wciąż rośnie, to presja płacowa jest jednak umiarkowana, a jej poziom nie satysfakcjonuje członków FOMC. Jeśli ta tendencja (wzrost zatrudnienia połączony jednak z wolnym przyrostem płac) nie ulegnie zmianie, to nie przyspieszy również tempo normalizacji polityki monetarnej (w USA - PAP)" - ocenili w środowym komentarzu ekonomiści BGK.

Wieczorem, o godz. 19 czasu polskiego, Charles Evans, prezes Fed z Chicago, udzieli wywiadu amerykańskim mediom.

WYDAJNOŚĆ PRACY W USA CIĄGLE PONIŻEJ DŁUGOLETNIEJ ŚREDNIEJ

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 0,9 proc. kdk w II kwartale 2017 r. (dane skorygowane sezonowo (SA)) - podano we wstępnym wyliczeniu. To wciąż poniżej wieloletniej średniej w okolicach 2 proc. Oczekiwano +0,7 proc. kdk SA, po wzroście w I kw. o 0,1 proc. W ujęciu rdr wydajność wzrosła o 1,2 proc. - najmocniej od 2 lat.

Jednostkowe koszty pracy w II kwartale 2017 r. wzrosły o 0,6 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym (SAAR), wobec 5,4 proc. w I kw. kdk SAAR, po mocnej korekcie z 2,2 proc. Tu oczekiwano +1,1 proc. kdk SAAR. Jednocześnie, w ujęciu rocznym koszty te spadły o 0,2 proc., co może stanowić dla gołębiego skrzydła w Fed kolejny argument za bardziej stopniowym tempem normalizacji polityki monetarnej.

ROPA ODDAJE ZYSKI PO DANYCH Z USA

Notowania ropy naftowej niwelują wcześniejsze wzrosty, mimo iż zapasy ropy naftowej w USA spadły mocniej od oczekiwań. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,1 USD. Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje ok. 52 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 6,45 mln baryłek. Oczekiwano spadku zapasów o 2,2 mln baryłek.

Zapasy benzyny tymczasem wzrosły najmocniej od stycznia - o 3,42 mln. Tu oczekiwano spadku o 1,5 mln b.

Amerykańskie rafinerie pracują pełną parą - przerobiły w ubiegłym tygodniu średnio 17,57 mln b/d - to najwyższy wynik od 1989 r. (PAP Biznes)