statystyki

Dieta w delegacji krajowej wynosi 23 zł

7 maja 2009, 20:05
Źródło:GP/forsal.pl

Pracownikom, których przedsiębiorca oddelegował do odbycia podróży służbowej, przysługują diety. Ich wysokość zależy od miejsca delegacji i czasu jej trwania.

Reklama

Reklama

Wśród należności, które przysługują pracownikom odbywającym zarówno krajowe, jak i zagraniczne podróże służbowe, główną pozycję stanowią diety. Ich wypłata służy pokryciu zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży.

Delegacje krajowe...

Przy delegacjach krajowych trwających do 8 godzin dieta nie przysługuje. Jeśli podróż służbowa trwa od 8 do 12 godzin, przysługuje połowa diety, a jeśli ponad 12 godzin, przysługuje dieta w pełnej wysokości. Natomiast jeśli podróż trwa ponad dobę, to za każdą dobę przysługuje pełna wysokość diety, a za niepełną dobę odpłatność jest następująca: do 8 godzin – połowa diety, ponad 8 godzin – cała stawka.

Dieta nie przysługuje w dwóch przypadkach, gdy pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie lub gdy został oddelegowany do miejscowości, w której zamieszkuje. Obecnie dieta przy podróżach krajowych wynosi 23 zł.

... i zagraniczne

Pracownik oddelegowany w podróż zagraniczną powinien otrzymać zaliczkę w walucie obcej lub polskiej na niezbedne koszty podróży i pobytu za granicą. Dieta w tym przypadku przeznaczona jest na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.

Za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną dobę odpłatność wynosi: do 8 godzin – 1/3 diety, od 8 do 12 godzin – połowa stawki, a ponad 12 godzin – cała dieta.

Jeśli pracownik otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, to przysługuje mu: na śniadanie – 15 proc. diety, na obiad – 30 proc., na kolację – 30 proc. i na inne wydatki – 25 proc. diety.

Dietę wypłaca się pracownikowi w takiej stawce, jaka obowiązuje w docelowym państwie podróży.

Pracownikowi, który otrzymuje za granicą ekwiwalent pieniężny na wyżywienie, dieta nie przysługuje. W przypadku gdy otrzymywany ekwiwalent pieniężny jest niższy, oddelegowanemu przysługuje wyrównanie do wysokości diety. Natomiast jeśli zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie, przysługuje 25 proc. diety na tzw. inne wydatki.

Podstawa prawna

● Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 30 listopada 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności (...) z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 227, poz. 1661).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • ewa(2009-06-11 19:17) Odpowiedz 00

  za dwudniową delegację 46zł na hotel i obiad ? żarty ?!

 • Kamil K(2009-06-21 12:13) Odpowiedz 00

  Mój pracodawca niedawno znalazł orzeczenie sądu, które mówi o tym iż przedstawiciel handlowy pracując w swoim rejonie (opisanym w umowie o pracę) nie otrzymuje diet.
  Mój region pracy to pół Polski - od Bałtyku po Tatry. Na ogół przebywam cały tydzień w delegacji.

  Te marne 23 zł i tak nie pokrywało moich wydatków. Obecnie pracuję bez diet i jest to już dla mnie katastrofa.

  Jak to więc jest z tymi dietami?

  Proszę o odpowiedź.

 • A.W.(2009-07-23 18:15) Odpowiedz 00

  Jak wyjeżdżasz po za miejsce zameldowania to Ci się już należy Dieta:)

 • baran(2009-08-03 11:25) Odpowiedz 00

  do Ewy,
  46 złotych to dieta za dwa dni, koszty noclegu pokrywa pracodawca.
  Dieta krajowa nie służy pokryciu wydatków całodziennego wyżywienia a jedynie rekompensuje zwiększone wydatki na pozywienie.

 • artis(2010-01-05 21:47) Odpowiedz 00

  A dietka dalej ta sama już czwarty rok!!!???

 • piotrek(2010-01-10 14:13) Odpowiedz 00

  a gdzie można znalesc jakąś informacje o tym że dieta ma sie dzwignąc prosze odpiszcie na meila piotrek351@vp.pl

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze