Sierpień okazał się szóstym z rzędu pomyślnym miesiącem dla krajowego rynku funduszy inwestycyjnych. Wartość aktywów pod zarządzaniem wzrosła o +4,0 mld PLN, osiągając poziom 86,0 mld PLN1. Od lutego bieżącego roku, który pod względem wielkości rynku wyznaczył lokalne minimum, aktywa zyskały już +18,7 mld PLN, dzięki czemu rynek powrócił do stanu jaki mogliśmy obserwować we wrześniu ubiegłego roku.

W ujęciu procentowym dynamika aktywów wyniosła w sierpniu +4,9% i była trzecią najwyższą w bieżącym roku. Łączna wartość aktywów rynku wyrażona we wspólnej walucie wynosiła na koniec miesiąca 21,0 mld EUR, co oznacza procentowy wzrost o +6,4%. Podobnie jak w lipcu, do wyższego poziomu dynamiki określonej w walucie europejskiej, niż w walucie krajowej przyczyniło się wzmocnienie złotego względem euro.

Na wzrost wartości aktywów funduszy inwestycyjnych w sierpniu największy wpływ miała korzystna koniunktura na rynku akcji. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał +7,6%, co należy uznać za wynik dobry, choć daleki od lipcowego (+15,9%), czy tym bardziej kwietniowego (+20,7%). Wystarczyło to jednak, aby przy obecnej strukturze rynku wynik zarządzania przyczynił się do wzrostu wartości aktywów o +2,9 mld PLN.

Rynek dłużnych papierów wartościowych miał niewielki wpływ na stan środków pod zarządzaniem. Indeks IROS mierzący koniunkturę w obszarze obligacji benchmarkowych Skarbu Państwa odnotował bowiem zerową dynamikę. Drugi czynnik mający wpływ na zmianę stanu posiadania funduszy, czyli saldo wpłat i odkupień klientów, również zadziałał w minionym miesiącu pozytywnie.

Reklama

Według naszych szacunków do funduszy inwestycyjnych napłynęło netto ok. +1,1 mld PLN. Po raz kolejny pobity został dzięki temu tegoroczny rekord miesięcznej sprzedaży netto tytułów uczestnictwa.

Szósty miesiąc z rzędu, najwyższy przyrost aktywów odnotował segment funduszy akcyjnych, które zyskały +2,2 mld PLN. Dzięki temu, powiększyły one do +2,8 pkt proc. swoją przewagę w udziale rynkowym nad funduszami mieszanymi. Omawiany segment produktów przyciągnął w sierpniu najwięcej kapitału klientów (według wstępnych szacunków +0,6 mld PLN).

Co ciekawe, sporym saldem sprzedaży w porównaniu do poprzednich miesięcy pochwalić się mogły fundusze akcji małych i średnich spółek. Najwyraźniej uwagę klientów zaczęły przyciągać ich bardzo dobre wyniki osiągnięte dzięki wysokiej dynamice notowań spółek, będących w spektrum lokacyjnym tego typu rozwiązań. Od końca lutego indeks mWIG40 zyskał bowiem +88%, natomiast sWIG80 +90%.

Dla funduszy mieszanych sierpień nie był miesiącem tak udanym, jak poprzedni. Ich aktywa wzrosły o +0,9 mld PLN (wobec +1,4 mld PLN w lipcu), co oznacza dynamikę na poziomie +4,0%. Za przyrost wartości aktywów odpowiadał praktycznie w całości wynik zarządzania. Udział rynkowy tego segmentu produktów spadł w ciągu miesiąca z 26,4% do 26,2%.

Z korzystnej koniunktury giełdowej w większym niż miesiąc temu zakresie skorzystały fundusze stabilnego wzrostu, których aktywa zyskały +3,3%, osiągając poziom 12,3 mld PLN. W ich przypadku saldo wpłat i wypłat klientów było na niewielkim, ale po raz pierwszy od 21 miesięcy dodatnim poziomie.

Sporo gorzej od funduszy inwestujących w akcje poradziły sobie w sierpniu fundusze dłużne, na co wpływ miała słaba koniunktura na rynku obligacji. Ich aktywa zyskały zaledwie +0,2 mld PLN (+1,7%) i to prawie w całości dzięki wynikowi sprzedaży.

Nieco lepiej wyglądała sytuacja w segmencie funduszy pieniężnych i gotówkowych, którego środki pod zarządzaniem wzrosły o +3,4% do wartości 7,8 mld PLN. Ok. 80% sierpniowego wzrostu aktywów zawdzięczają one aktywności klientów, którzy już czwarty miesiąc z rzędu wpłacili do tego najbezpieczniejszego segmentu produktów więcej, niż z niego wypłacili.

W ujęciu wartościowym, zmiany w pozostałych segmentach rynku były niewielkie. O +53 mln PLN zwiększył się stan posiadania funduszy ochrony kapitału, co w ujęciu relatywnym dało +1,9%. Fundusze sekurytyzacyjne zyskały +15 mln PLN (+1,6%), natomiast fundusze nieruchomości nie zmieniły wartości swoich aktywów.

Jedyną grupą produktów, która odnotowała w sierpniu spadek wartości zarządzanych środków były fundusze surowcowe. W ich przypadku, ze względu na niska bazę, zmiana wartościowa na poziomie -5 mln PLN, implikowała dynamikę na wysokim poziomie -8,2%.

ikona lupy />
Miesięczna wartość aktywów netto - sierpień 2009 / Inne
ikona lupy />
Struktura aktywów netto w podziale na segmenty / Inne
ikona lupy />
Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI / Inne