statystyki

Taryfy dwustrefowe – znacząca oszczędność dla rodziny

12 października 2009, 12:39 | Aktualizacja: 12.10.2009, 16:03
Źródło:TotalMoney.pl

Szukasz pomysłu na obniżenie rachunku za prąd? Zastanów się nad zmianą codziennych przyzwyczajeń. Zamień tradycyjną taryfę na dwustrefową G12 i dopasuj rozkład zajęć do godzin, w których prąd jest tańszy nawet o 40 procent!

Reklama

Reklama

Wtyczka

Wtyczka

źródło:

Przeciętna polska rodzina korzysta z tradycyjnej taryfy jednostrefowej – G11. To oznacza, że niezależnie od pory dnia, przez okrągły rok płaci zawsze taką samą stawkę, za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh). Tak było i jest, aczkolwiek tak nie musi być. Specjaliści z TotalMoney.pl obliczyli, że na odejściu od tradycyjnej taryfy przeciętna rodzina w Polsce może zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie!

Wielu z nas nie wie, że poza tradycyjną taryfą G11 istnieje jeszcze taryfa dwustrefowa – G12, w której obowiązują dwa rodzaje stawek za energię, w zależności od pory dnia, a nawet dnia tygodnia (taryfa weekendowa -G12w). (Podobne rozwiązania oferują np. operatorzy sieci komórkowych – tańsze rozmowy nocą i/lub w weekendy).

Co to jest taryfa dwustrefowa?

W energetycznej taryfie dwustrefowej najdroższe jest korzystanie z prądu w godzinach od 6:00 – 13:00 oraz od 15:00 – 22:00 (obowiązuje stawka wyższa o ok. 20 proc. w porównaniu z tradycyjną taryfą jednostrefową). Natomiast w pozostałych godzinach, a więc od 22:00 – 6:00 i od 13:00 – 15:00 jest taniej aż o 40 proc. w stosunku do taryfy jednostrefowej! Przy czym, co godne odnotowania w taryfie weekendowej (G12w), która jest pochodną taryfy dwustrefowej, do tańszych godzin zaliczają się również weekendy.

Dla kogo zmiana taryfy na dwustrefową będzie opłacalna?

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię możesz to zrobić nawet poprzez późne oglądanie telewizji, uruchomienie na noc pralki lub buszowanie do świtu w internecie! Paradoksalnie bowiem, zużywając więcej energii elektrycznej w godzinach nocnych zapłacisz mniej. Zakładając, iż wasz dom rodzinny „ożywa” dopiero wieczorami, warto zastanowić się nad zmianą taryfy z tradycyjnej, właśnie na dwustrefową. Wystarczy dopasować harmonogram niektórych zachowań (jak wspomniane oglądanie telewizji, korzystanie z komputera) oraz codziennych czynności (np. elektryczne podgrzewanie wody na kąpiel, zmywanie i pranie w automatach, majsterkowanie w garażu) do tańszego wymiaru godzin.

Taryfa dwustrefowa najbardziej opłacalna będzie dla rodzin, które większą część dnia spędzają poza domem, a więc w pracy (warto brać nadgodziny :), w szkole, z przyjaciółmi. Jeżeli co najmniej 30 – 40 procent dobowego zużycia prądu w Twoim domu przypada na godziny wieczorne i nocne, to jesteś tym szczęśliwcem, który po zmianie taryfy zapłaci mniejszy rachunek!

Taryfa dwustrefowa może poza tym okazać się korzystna także dla emerytów i rencistów oraz osób pracujących w domu ( mogących w tańszym okresie od 13:00 – 15:00 zrobić pranie, prasowanie, odkurzanie itp.). Zadowoleni z niej będą również posiadacze domowych pieców akumulacyjnych, których konstrukcja umożliwia pobieranie prądu i nagrzewanie pieca w godzinach nocnych.

Ile można zaoszczędzić po zmianie taryfy?

Zakładając, iż rocznie „wypalasz” ok. trzech tysięcy kilowatogodzin prądu, z czego połowa zużycia przypadnie na tańsze godziny, po zmianie taryfy na dwustrefową możesz zaoszczędzić nawet ponad dwieście złotych rocznie!
Jak wyliczył portal TotalMoney.pl najwięcej zaoszczędzą odbiorcy z Lublina (262 zł), Poznania, Szczecina i Bydgoszczy (205 zł). Znaczące korzyści ze zmiany taryfy odczują także klienci we Wrocławiu (zaoszczędzą 202 zł), w Gdańsku (153 zł) i w Krakowie (145 zł). W kieszeni odbiorcy z Warszawy pozostanie 125 zł więcej niż dotychczas, zaś u mieszkańca Katowic „tylko” 97 złotych.

Można zatem powiedzieć, że zmiana tradycyjnej taryfy jednostrefowej na dwustrefową generalnie jest opłacalna. Pod warunkiem jednak, że związana z nią zmiana naszych dobowych przyzwyczajeń nie będzie stanowiła większego problemu.

Założenia: Roczne zużycie energii 3000 kWh w tym zużycie energii poza szczytem 50%. Koszty w ujęciu miesięcznym. Wyliczenia w oparciu o porównywarkę cen energii TotalMoney.pl

MiejscowośćTaryfa lokalna jednostrefowaTaryfa lokalna dwustrefowaRoczna oszczedność po zmianie taryfy
BydgoszczEnea G11 -
128,06 zl
Enea G12 -
111,01 zl
205 zl
GdanskEnergia G11 -
132,22 zl
Energia G12 -
119,45 zl
153 zl
KatowiceVattenfall G11 -
128,02 zl
Vattenfall G12 -
 119,91 zl
97 zl
KrakówEnion Energia  G11 -
135,56 zl
Enion Energia  G12 -
 115,42 zl
145 zl
LublinPGE G11 -
148,91 zl
PGE G12 -
127,11 zl
262 zl
OlsztynEnergia G11 -
132,22 zl
Energia G12 -
 119,88 zl
148 zl
PoznanEnea G11 -
128,06 zl
Enea G12 -
 111,01 zl
205 zl
SzczecinEnea G11 -
128,06 zl
Enea G12 -
111,01 zl
205 zl
WarszawaRWE G11 -
121,31 zl
RWE G12 -
 110,87 zl
125 zl
WroclawEnergia Pro G11 -
124,36 zl
Energia Pro G12 -
107,56 zl
202 zl


Jakie są koszty zmiany taryfy?

Informacją godną odnotowania, będzie ta dobra wiadomość, iż zmiana taryfy i związana z nią wymiana licznika jest bezpłatna. Wystarczy skontaktować się ze swoim zakładem energetycznym (najlepiej zgłosić się do punktu obsługi klienta). Następnie, wypełnić wniosek dotyczący zmiany umowy sprzedaży prądu, spisać nową umowę i ustalić termin, w którym monter nieodpłatnie założy w naszym domu licznik dwustrefowy.
Procedura powinna potrwać raptem kilka dni. (Warto mieć na uwadze, że bezpłatna zmiana taryfy możliwa jest tylko raz w ciągu roku, wobec czego decyzja, którą podejmiesz musi być dobrze przemyślana).

O czym warto pamiętać

Rozważając zmianę taryfy z jednostrefowej na dwustrefową, nie należy przerażać się pozornie wysokim progiem opłacalności zużycia energii w godzinach nocnych. Osiągnięcie wspomnianego wcześniej 30 – 40 procentowego minimum (im większe, tym oczywiście dla nas lepiej), wiąże się co prawda ze zmianą niektórych przyzwyczajeń. Warto jednak mieć na uwadze, iż ok. 20 procent dobowego zużycia prądu „pożerają” urządzenia, z których prawie nie korzystamy, a które utrzymujemy w trybie czuwania („stand-by”).

Na ogół, w przeciętnym polskim domu na nasz rachunek przez całą dobę pracuje „uśpiony” telewizor, magnetowid lub odtwarzacz DVD, wieża, drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne i jeszcze ze zrozumiałych przyczyn lodówka. Zważywszy, iż nikt z nas nie siedzi w domu po ciemku (a często korzystamy nawet przez całą noc z jakiejś lampki), oglądamy do późna telewizję, lub buszujemy po sieci przy włączonej muzyce, zużycie prądu w godzinach nocnych może przekroczyć nawet 60 procent dobowego zapotrzebowania na energię!

(Zanim pobiegniesz do biura obsługi klienta musisz wiedzieć, iż zastosowane w powyższym artykule oznaczenia taryf: G11, G12, G12w nie muszą być stosowane przez Twojego sprzedawcę energii. Dlatego lepiej dowiadywać się po prostu, o taryfę dwustrefową).

Reklama

Reklama

  • promix(2014-04-29 16:35) Odpowiedz 00

    ja obniżyłam koszty zużycia energii elektrycznej dzięki podpisaniu umowy z firmą Novum, która zaoferowała mi miesięczny abonament, zmiana została dokonana bezpłatnie a ja zaczęląm obniżac koszty swojego gospodarstwa domowego. Problem polega na tym, że nie każdy wie, że dzisiaj mozna już zupłenie za darmo zmieniac dostawcę energii elektrycznej jeśli nie odpowiadają Nam warunki aktualnego dostawcy.

  • Tomek Energetyczny(2015-05-13 16:14) Odpowiedz 00

    Wiele osób nie wie lub nie chce im się nawet dowiedzieć czym różnią się te taryfy. Warto jednak zauważyć, że odpowiedni wybór taryfy może nam pomóc zmniejszyć rachunki za prąd. Sam napisałem wpis na blogu na ten sam temat: http://blogenergetyczny.pl/jaka-taryfa-dla-domu-g11-czy-g12/ Mam nadzieję, że czytając ten artykuł i mój wpis ludzie zaczną oszczędzać na prądzie!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze