Tworzenie systemu w pełni automatycznej jazdy od dawna jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wysoką cenę Tesli. W ostatnich tygodniach firma wprowadziła nowe wersje oprogramowania wspomagającego kierowcę - Full Self-Driving (FSD), a Musk obiecał, że 8 sierpnia zaprezentuje nowe robotaxi.

FSD też będzie tańsze

W sobotę firma kierowana przez Elona Muska obniżyła nie tylko ceny samochodów, ale także oprogramowania Full Self-Driving. Cena FSD została obniżona w USA o jedną trzecią do 8 tys. dolarów.

Reklama

Na stronie internetowej Tesli podano, że przy zakupie nowego pojazdu klienci otrzymają 30-dniowy okres próbny FSD. Według firmy obecnie włączone funkcje „wymagają aktywnego nadzoru kierowcy i nie zapewniają pełnej autonomiczności pojazdu”.

W weekend Tesla obniżyła ceny w Chinach i USA, czyli na dwóch kluczowych rynkach. Także w Europie Tesla przeceniła swoje produkty po tym, jak rozczarowująca sprzedaż w pierwszym kwartale zwiększyła zapasy niesprzedanych samochodów.

Oto ceny Tesli po obniżkach

W Chinach Tesla obniżyła ceny w całym swoim asortymencie, a ulepszony Model 3 spadł do 231 900 juanów (32 tys. dolarów) z 245 900 juanów poprzednio. Model Y został przeceniony z 263 900 juanów do 249 900 juanów, czyli około 34,5 tys. dolarów.

W USA najtańsza wersja Modelu Y kosztuje obecnie 42 990 dolarów, co oznacza, że cena początkowa tego SUV-a jest najniższa w historii. Tesla obniżyła także dwie inne droższe wersje Modelu Y o 2000 dolarów, a Modelu X do najniższego jak dotąd poziomu.

Tesla wywołuje nową rundę wojny cenowej

Wojna cenowa na rynku pojazdów elektrycznych w Chinach trwa od końca 2022 r., kiedy Tesla po raz pierwszy obniżyła ceny. W zeszłym roku obniżki były kontynuowane, gdy producenci samochodów z trudem osiągnęli cele sprzedażowe. W tym roku wojna nie wykazywała żadnych oznak osłabienia, a weekendowe posunięcie Tesli mające na celu obniżkę cen w całej gamie produktów w Chinach może wywołać nową rundę zaciekłej rywalizacji.

ikona lupy />
Liczba modeli w obniżonych cenach w tym roku osiągnęła już połowę liczby z 2023 roku / Bloomberg

Na ruch Tesli natychmiast reaguje Li Auto Inc., wprowadzając rabaty na nowe modele pojazdów. W poniedziałek Li Auto ogłosiło obniżki cen w całej swojej ofercie o około 6-7 proc., przy czym ceny pięciomiejscowego SUV-a L7 zaczynają się obecnie od 301 800 juanów (41,7 tys. dolarów).

Osoby, które już zamówiły, ale nie odebrały swojego samochodu, będą uprawnione do nowej ceny. Li Auto zaoferuje też rabaty gotówkowe obecnym właścicielom modeli z 2024 r.

Lider rynku BYD już wcześniej obniżył ceny niektórych swoich najpopularniejszych samochodów, w tym hatchbacka Seagull, do kwoty poniżej 10 tys. dolarów.

Szalony tydzień Tesli

Cięcia cen kończą szalony tydzień dla producenta samochodów z Austin. Zaczęło się od tego, że Musk ogłosił w notatce skierowanej do ponad 140 tys. pracowników firmy, że zmniejsza zatrudnienie o ponad 10 proc. na całym świecie. W tym czasie z firmy odeszło także dwóch czołowych menedżerów.

W środę firma oświadczyła, że zwróci się do akcjonariuszy o ponowne głosowanie w sprawie pakietu odszkodowań dla Muska. Pod koniec stycznia sędzia w stanie Delaware wydał orzeczenie na korzyść inwestorów, którzy zakwestionowali pakiet wynagrodzeń miliardera wynoszący 56 mld dol., uznając go za zbyt wysoki.

W piątek firma wezwała do serwisu prawie 3900 pickupów Cybertruck w celu naprawy lub wymiany pedałów przyspieszenia, które mogą się przesunąć i spowodować niezamierzone przyspieszenie pojazdu, co zwiększa ryzyko wypadku.