Czynili to już jednak w o wiele spokojniejszy sposób niż dzień wcześniej. W piątek ogólnoświatowy indeks akcyjny MSCI AC World zniżkował o 1,00% do 292,21 pkt, a benchmarkowy dla rynku towarowego indeks Reuters/Jefferies CRB poszedł w dół o 1,91%. Spora optycznie skala przeceny tego ostatniego wskaźnika wynikała jednak głównie z tego, że dzień wcześniej z racji święta w USA nie był on notowany. Na fali zwiększonej awersji do ryzyka na wartości zyskała również ponownie amerykańska waluta. Także w jej przypadku skala przesunięcia nie była zbyt duża, a indeks dolarowy zwyżkował jedynie o 0,23% do 74,996.

W piątek na polskim rynku akcyjnym tak jak za granicą przeważali sprzedający, ale również na GPW dzień zakończył się nienajgorzej. Indeks WIG zniżkował tylko o 0,49%, a indeks WIG20 poszedł w dół jedynie o 0,62% do 2316,97 pkt. Jeszcze lepiej poradził sobie złoty, który względem dolara stracił jedynie 0,24% (2,7713), a względem euro zdołał się nawet wzmocnić o 0,10% (4,1455).

Nowy tydzień rozpoczęliśmy w dobrych nastrojach. W poniedziałek rynek akcji w regionie Azji i Pacyfiku zyskał na wartości aż 3,5%. Do góry w widocznym stopniu poszły też ceny na rynku towarowym, a notowania dolara spadły. Trudno się jednak temu dziwić, bo już w piątek widać było, że większość inwestorów do mega wyprzedaży się wcale nie pali. Dodatkowo pojawiła się informacja dotycząca tego, że bank centralny ZEA wesprze instytucje finansowe zarówno krajowe, jak i zagraniczne, które wystawione są na ryzyko niewypłacalności funduszu Dubai World.

Poniedziałkowe kalendarium danych makro zza granicy nie jest zbyt obszerne. Jedynie o 11:00 przedstawione zostaną szacunki listopadowej inflacji w Eurolandzie, a o godz. 15:45 opublikowany będzie amerykański indeks Chicago PMI za ten sam miesiąc.

Dla inwestorów operujących na polskim rynku, najważniejsze będą jednak doniesienia z Polski. Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny poda dane o PKB za III kwartał. Ankieta agencji ISB wskazuje na to, że tempo wzrostu gospodarczego wyniosło w tym okresie 1,6% r/r.