Co więcej na zamknięciu piątkowego handlu wskaźnik ten ustanowił swój najwyższy poziom od 14 miesięcy, a dokładnie to od 4 sierpnia ubiegłego roku.

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie przynosi już jednak spadkową korektę tego ruchu. Od samego rana na minusie handlowane są też walory spółek na europejskich parkietach rozwiniętych, a dzieje się to po tym jak w poprzednim tygodniu obrazujący ich siłę indeks STOXX Europe 600 urósł o 2,10%.

Handel na Starym Kontynencie przebiega jednak w dość spokojnej atmosferze, co związane jest zapewne z dzisiejszą absencją na rynkach amerykańskich inwestorów, którzy świętują Dzień Kolumba.

Uczestnicy rynków akcyjnych w Europie nieco zmniejszają swoje zaangażowanie na nich, oczekując zapewne na to co dokładnie przyniesie dzisiejsze luksemburskie spotkanie Eurogrupy.

Reklama

Do przeceny przyczyniają się jednak także - niektórzy wręcz sugerują, że przede wszystkim - wieści z Banku Światowego, który to w opublikowanym dziś październikowym raporcie dla regionu Wschodniej Azji i Pacyfiku napisał, że wzrost PKB rozwiniętych krajów tego obszaru wyniesie w bieżącym roku 7,2%, czyli o 1 pkt proc. mniej niż w poprzednim. Prognoza ta jest gorszą od tej majowej (7,6%) i jeśli by się sprawdziła to byłby to najgorszy wynik od 2001 r.

Na fali doniesień z BŚ poniedziałkowa sesja w regionie Azji i Pacyfiku zakończyła się 1% zniżką. O tyle bowiem zniżkował indeks MSCI AC Asia Pacific z wyłączeniem Japonii, która świętuje dziś Dzień Zdrowia i Sportu.

Po stronie makro

Przedstawione dziś dane dotyczące aktywności chińskiego sektora usług pokazały poprawę jego kondycji we wrześniu. Indeks HSBC PMI wzrósł do poziomu 54,3 pkt z 52,0 pkt sierpniu. Warto też pamiętać o tym, że bardzo podobny wskaźnik, ale liczony przez chińskie instytucje rządowe zanotował w tym samym czasie spadek do poziomu 53,7 pkt z 56,3 pkt – jego publikacja odbyła się 3 października.

W poniedziałek napłynęły na rynek także informacje z gospodarki Niemiec. W sierpniu nadwyżka w bilansie handlowym wyniosła 16,3 mld euro wobec 16,9 mld euro (po korekcie w górę z 16,1 mld euro) w lipcu i była wyższa od oczekiwanej (15,3-15,6 mld euro). Z kolei w tym samym miesiącu produkcja przemysłowa spadła m/m o 0,5%, czyli mniej niż sądzono (0,6-0,8%). Zanotowała ona jednak gorszy wynik niż w lipcu, kiedy to wzrosła o 1,2% (po rewizji w dół z +1,3%).
Dziś podano także, że w październiku indeks Sentix mierzący poziom zaufania europejskich inwestorów wzrósł drugi miesiąc z rzędu, tym razem do poziomu minus 22,2 pkt z minus 23,2 pkt we wrześniu. Na rynku spodziewano się jednak, że wyniesie on więcej, bo minus 20,9 pkt.

Bieżąca sytuacja rynkowa

O godz. 13:55 indeks WIG20 szedł w dół o 0,48% do 2399,60 pkt, a indeks WIG zniżkował o 0,39% do 44353,06 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 spadał o 0,89% do 271,67 pkt.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.