Kandydatami Senatu do nowej Rady Polityki Pieniężnej są Andrzej Rzońca, Jan Winiecki oraz Jerzy Hausner - poinformował w piątek szef klubu parlamentarnego PO Grzegorz Schetyna.

Kandydatami Senatu do nowej Rady Polityki Pieniężnej są: Andrzej Rzońca (wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju), Jan Winiecki (doradca ekonomiczny WestLB Polska) oraz Jerzy Hausner (wicepremier w l. 2003-2005) - powiedział szef klubu parlamentarnego PO Grzegorz Schetyna.

"Nie musieliśmy długo przekonywać profesora Jerzego Hausnera i tym ruchem pokazujemy, że wybór członków nowej RPP nie jest polityczny. To dowodzi, że widzimy w Polsce potrzebę funkcjonowania fachowców z wiedzą i doświadczeniem" - dodał szef klubu PO.

Obawy klubu PO nie budzi także trwający proces Jana Winieckiego z prezesem Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomirem Skrzypkiem o zniesławienie (zarzucił mu brak kwalifikacji do pełnienia zajmowanej funkcji i wykształcenia ekonomicznego). W pierwszej instancji zapadł wyrok niekorzystny dla kandydata do RPP, ale sprawa nie jest jeszcze zakończona.

"Mamy nadzieję, że sprawa wyjaśni się pozytywnie dla prof. Winieckiego. Tym bardziej, że jego wiedza i doświadczenie bardzo przyda się nowej RPP" - powiedział senator Marek Rocki. W jego ocenie, najważniejsze zadania, jakie stoją przed nową Radą, to ustabilizowanie sytuacji gospodarczej w okresie pokryzysowym, a w dalszej perspektywie - wprowadzenie Polski do strefy euro.

Reklama

Rzońca jest z kolei wiceszefem fundacji FOR, założonej przez Leszka Balcerowicza. Na początku grudnia przedstawiono trzech sejmowych kandydatów do nowej RPP. Są to: Elżbieta Chojna-Duch z poparciem Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) oraz Anna Zielińska-Głębocka i Andrzej Bratkowski rekomendowani przez PO.

Kadencja trzech "sejmowych" członków RPP kończy się 8 stycznia 2010 r., a trójki wybranej przez Senat - 14 stycznia przyszłego roku. Natomiast trzy osoby nominowane przez Prezydenta zakończą pracę w Radzie 14 lutego 2010 r. Z kolei kadencja Sławomira Skrzypka kończy się w styczniu 2013 r.