Jak podała turkmeńska telewizja prezydent na rozszerzonym posiedzeniu rządu, na którym w piątek podsumowywano wyniki 2009 roku, pozytywnie ocenił działanie całego kompleksu paliwowo-energetycznego, lecz skrytykował pracę szefa ministerstwa "za nieumiejętność organizacji działań resortu i brak aktywnego udziału ministra w rozwoju branży".

Zwolnionego ministra zastąpi tymczasowo wiceminister Bajramgeldy Nedirow.

Prezydent Berdymuchammedow od roku 2007 zdymisjonował już czterech ministrów ds. gazu i ropy, które są głównym i wielkim bogactwem kraju. Według wersji oficjalnej przyczyną tych dymisji była niekompetencja - pisze agencja AFP. Częste w Turkmenistanie przetasowania w sektorze ropy i gazu wytrącają z równowagi zachodnich inwestorów - pisze agencja Associated Press.

W minionym tygodniu Turkmenistan wznowił dostawy gazu do Rosji po dziewięciomiesięcznej przerwie wywołanej sporem gazowym. Turkmenistan utrzymuje, że jest zainteresowany dywersyfikacją infrastruktury gazowej. W ciągu miesiąca uruchomiono dwa nowe gazociągi, którymi turkmeński gaz płynie do Chin i Iranu.

>>> Czytaj też: "Najdłuższy gazociąg świata otwarto na Jedwabnym Szlaku"