ROZMOWA
MAŁGORZATA KWIATKOWSKA
W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie Rady Nadzorczej Giełdy. Czy rada zdecyduje tego dnia o ogłoszeniu konkursu na prezesa giełdy? Później ostatnim możliwym terminem będzie posiedzenie rady w marcu.
LESZEK PAWŁOWICZ*
Reklama
Przypuszczam, że już w najbliższą środę zapadnie decyzja o rozpisaniu konkursu na stanowisko prezesa Giełdy Papierów Wartościowych i pozostałych członków zarządu. Ja przynajmniej będę głosował za. Ostateczna decyzja będzie zależała od wspólnego głosowania rady. Na pewno na posiedzeniu odbędzie się dyskusja na ten temat.
Czy to dobry moment na ewentualną zmianę prezesa? GPW ma być w tym roku sprywatyzowana. Może lepiej, aby do oferty przygotował firmę obecny prezes i zarząd?
Jeśli wybór prezesa okaże się trafiony, ewentualna zmiana szefa firmy nie zaszkodzi prywatyzacji. Poza tym, o ile mi wiadomo, do prywatyzacji GPW nie dojdzie raczej przed jesienią, więc potencjalny wybór nowego prezesa nie przeszkodzi w jej przeprowadzeniu. Kadencja obecnego zarządu upływa w czerwcu. Rada Giełdy ma obowiązek przeprowadzenia wyboru zarządu na następną kadencję w trybie konkursowym.
Jednak rok temu właśnie z powodu planowanej prywatyzacji GPW kontrolujący firmę Skarb Państwa przedłużył kadencję szefa firmy z trzech do czterech lat.
Przedłużenie kadencji prezesa giełdy należy do decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy, czyli de facto ministra Skarbu Państwa. Nie sądzę, aby jej przedłużanie o kolejny rok było dobrym pomysłem. Ja bym się na to nie zdecydował.
Czy Ludwik Sobolewski, obecny szef GPW, powinien się starać o pozostanie na stanowisku na kolejną kadencję? Na ile ocenia pan szanse, że wygra konkurs?
Obecna ocena zarządu GPW przez radę nadzorczą jest znacznie lepsza niż rok temu. Jeśli obecny prezes weźmie w nim udział, będzie silną konkurencją dla pozostałych kandydatów.
Co wcześniej rada miała do zarzucenia zarządowi kierowanemu przez Ludwika Sobolewskiego?
Pod koniec ubiegłego roku zarząd przedstawił konkretną strategię działania spółki, z realistycznymi, możliwymi celami do osiągnięcia. Poprzednia strategia była moim zdaniem mniej ambitna i mało konkretna. Dobrym posunięciem było w szczególności uruchomienie rynku obligacji korporacyjnych i samorządowych. Zarząd skonsolidował się i podjął nowe, ambitne zadania.
* Leszek Pawłowicz
prezes Rady Giełdy. W 1993 roku uzyskał tytuł profesora Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2003 roku jest kierownikiem Katedry Bankowości Uniwersytetu Gdańskiego. Od stycznia 1998 r. zasiada też w radzie nadzorczej Banku Pekao