W transzy detalicznej zapisało się aż 323 tys. osób. Prawie 64 proc. akcji GPW trafiło do inwestorów, z czego ok. 19 proc. pozyskali inwestorzy indywidualni i krajowe instytucje, a 25,5 proc. zakupiły podmioty zagraniczne. Reszta akcji, czyli 35 proc., pozostała w rękach Skarbu Państwa.

Przypomnijmy, że cena emisyjna akcji wynosiła 43 zł. Szacunki analityków co do notowań GPW w dniu debiutu są bardzo optymistyczne: ankiety przeprowadzone przez "Puls Biznesu" i "Parkiet" wskazują, że cena akcji GPW wzrośnie na debiucie do co najmniej 46 zł. Niektóre przewidywania sięgają nawet kwoty 56 zł.

„Podtrzymuję opinię, ze na pierwszej sesji kurs GPW może wzrosnąć o 23 proc.” – mówi dla "Pulsu Biznesu" Wojciech Szymon Kowalski, analityk Investment Consulting.

>>> Zobacz również: Oferta akcji GPW to promocja Warszawy i rynków kapitałowych

Piotr Wiśniewski, analityk PKO BP Bankowy PTE, jest bardziej umiarkowany i prognozuje wzrost kursu na 5-10 proc. „Jeśli ktoś nie sprzeda akcji GPW na pierwszej sesji, może nie być rozczarowany. Jest to na tyle atrakcyjny papier, że w perspektywie najbliższych miesięcy akcje giełdy mogą być notowane powyżej ceny emisyjnej. Papier może być traktowany jako bezpieczna inwestycja” – powiedział "PB".

Natomiast z ankiety przeprowadzonej przez "Parkiet" wynika, że średnia prognozowana cena to niespełna 49 zł, ale są też optymiści wieszczący 56 zł. Pesymiści mówią o poziomie 46 zł. Tyle w ofercie publicznej płacili inwestorzy instytucjonalni.