"Otwarcie połączenia z Niemcami jest możliwe w IV kw. przyszłego roku, a rozbudowa zwiększy jego moce przesyłowe z 0,9 mld m3 do 1,5 mld m3. Ale jeśli rozbudowalibyśmy nieco po stronie niemieckiej, to nasza infrastruktura stwarza możliwości transportu 2,5-3,0 mld m3 gazu rocznie" - powiedział Chadam dziennikarzom. Prezes dodał, że również w IV kw., na przełomie września i października uruchomiony zostanie także interkonektor z Czechami.

W przyszłości natomiast możliwe są podobne inwestycje łączące nasz system z Litwą i Słowacją. "Spróbujemy wpisać się w koncepcję finansowania przez UE, co będzie bardzo atrakcyjne również dla naszych sąsiadów. Myślę, że inwestycje o przepustowości minimum 2,5-3,0 mld m3 rocznie mogą realnie rozpocząć się w roku 2013/14, a zakończyć dwa lata później" - wyjaśnił Chadam.

Gaz-System jest spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ponad 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób. Gaz-System jest właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.