Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w marcu 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index spadł o 0,1 proc.

W ubiegłym miesiącu sytuacja na giełdach nie była najlepsza, inwestycje w akcje były mniej opłacalne niż w lutym – indeks amerykańskiej giełdy S&P500 nie zmienił wartości, londyński FTSE100 stracił 1,4 proc. a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index spadł o 1,2 proc. Benczmark rynku obligacji - Barclays Aggregate Bond Index wzrósł o 0,1 proc.
W pierwszym kwartale 2011 roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł tylko o 1,4 proc. W tym samym okresie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o: 5,9 proc., 0,2 proc. oraz 4,3 proc. Indeks rynku obligacji wzrósł w tym okresie o 0,4 proc.

W marcu 12 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zyski, nie były one jednak imponujące.

Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 1,5 proc. zanotowały fundusze wykorzystujące niektóre formy arbitrażu, lecz ich udział w rynku jest niewielki. Drugie miejsce zajęły fundusze zarabiające na inwestycjach w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities) – zysk 1,2 proc. Strategia ta okazała się również najzyskowniejsza licząc od początku tego roku i przyniosła profit za trzy miesiące w wysokości 4,9 proc. Następne strategie dały zarobić mniej niż 1 proc. a trzy przyniosły straty. Na minusie jest też strategia oparta na krótkiej sprzedaży (-1,2 proc.) oraz Macro (-0,8 proc.).
Pod względem geograficznej alokacji aktywów, w marcu wśród rynków rozwijających najzyskowniejsza okazała się Azja, przynosząc stopę zwrotu 1,5 proc. Jednak licząc od początku roku najwięcej dały zarobić fundusze hedgingowe lokujące na europejskich rynkach rozwijających się (+5,3 proc.).

Reklama

Wśród rynków rozwiniętych najzyskowniejsze w marcu okazały się inwestycje funduszy hedgingowych lokujących w Azji, dając miesięczną stopę zwrotu 0,5 proc. Jednak licząc od początku roku to Ameryka była najzyskowniejszym obszarem, fundusze hedgingowe zarobiły tam średnio 3,4 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments