Indeks WIG 20 rozpoczął piątkowe notowania na poziomie 2307,49 pkt, tracąc 0,51 pkt wobec wczorajszego zamknięcia. Indeks WIG spadł o 0,43 proc. do 41798,16 pkt. 

Pod kreską znalazła się też większość parkietów na naszym kontynencie. Francuski CAC 40 stracił 0,52 proc., podobnie niemiecki DAX spadł o 0,52, a brytyjski FTSE 100 obniżył się o 0,18 proc.

"Wymowa czwartkowej jest pozytywna gdyż udało się ostatecznie wyjść powyżej lipcowe maksima, przy przyzwoitym poziomie obrotów (choć koncentracja była już zwyczajowo na 3-4 podmiotach). Zwracamy jednocześnie uwagę, że skala ruchu w górę w ostatnich dwóch tygodniach po kolejnym wybiciu jest już bardzo zadowalająca dla coraz większej części uczestników rynku i wg nas ryzyko nadejścia korekty jest coraz poważniejsze" - ocenił analityk BDM Maciek Bobrowski.

Roman Przasnyski z Open Finance zaznacza, że czwartkowa siła WIG20 była imponująca, ale przykład Wall Street wskazuje, że spokojnym krokiem także można zajść bardzo wysoko. "Teraz naszym bykom przyjdzie bronić zdobytych pozycji" - podkreśla Przasnyski, który zwraca uwagę na dane z Chin.

"Okazało się bowiem, że w lipcu eksport Chin był o zaledwie 1 proc. wyższy niż przed rokiem, podczas gdy spodziewano się wzrostu o 8,6 proc. Dynamika importu, zamiast oczekiwanej zwyżki o 7,2 proc. wyniosła 4,7 proc. Te dane, w połączeniu z równie fatalnymi, dotyczącymi niemieckiego handlu zagranicznego, dają obraz globalnego spowolnienia" - ocenił analityk.

"Na rynkach azjatyckich reakcja była umiarkowana. Na godzinę przed końcem handlu Nikkei zniżkował o 0,1 proc., a indeksy w Szanghaju rosły po 0,5 proc. Kontrakty na amerykańskie i europejskie indeksy traciły od 0,1 do 0,4 proc." - dodał Przasnyski. 

Ostatecznie Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu notowań w Azji spadł o 0,2 proc. i wyniósł 2 168,81 pkt, a japoński Nikkei spadł o 1,0 proc. do 8 891,44 pkt.

INDEKSY EUROPEJSKIE - 10.08.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)746,79-5,05-0,67%
NIKKEI 2258891,44-87,16-0,97%
HANG SENG20136,12-133,35-0,66%
SHANGHAI SE COMPOSITE2168,81-5,29-0,24%
SHENZHEN SE COMPOSITE906,32-3,36-0,37%
TAIWAN TAIEX7441,127,420,1%
KOSPI1946,405,810,3%
S&P/ASX 2004277,30-30,97-0,72%
MSCI ASIA APEX 50818,04-3,59-0,44%