Chociaż wczorajsze sesje w Europie zakończyły się spadkami, dzisiaj giełdy mogą przyjąć zielone barwy. W środę niektóre główne indeksy kontynentu leciały w dół aż o 2 proc. Przyczyną tej gwałtownej przeceny w Europie mogły być wyniki wyborów w USA

Na otwarciu notowań francuski CAC 40 wystrzelił w górę o 0,81 proc., niemiecki DAX zyskał 0,65 proc. a brytyjski FTSE 100 0,5 proc. W przeciwieństwie do głównych wskaźników w Europie WIG 20 zjechał lekko pod kreskę - stracił 0,02 proc.

„Zwycięstwo Obamy jest też zwycięstwem Demokraty, tymczasem w niższej izbie parlamentu kontrolę sprawują Republikanie. Ich przedstawiciele nie omieszkali o tym przypomnieć oświadczając, że jeśli kongres nie rozwiąże problemów fiskalnych, amerykańska gospodarka straci 0,5 proc. w przyszłym roku. Chodzi o tzw. klif fiskalny - wygaśnięcie niektórych ulg podatkowych i automatyczne podniesienie podatków oraz ścięcie wydatków federalnych na łączną kwotę 607 mld USD” – skomentował Emil Szweda z Open Finance.

Analityk twierdzi jednak, że nadzieje na odbicie stwarza zatrzymanie przeceny na Wall Street pod koniec wczorajszej sesji oraz fakt, że grecki parlament, mimo niepokojów społecznych i protestów, poparł kolejny pakiet oszczędności. „Dzięki zatrzymaniu spadków w drugiej części dnia na Wall Street, inwestorzy w Europie mogą wziąć płytki oddech dziś rano” – powiedział.

Na dzisiaj planowane jest posiedzenie EBC. Analitycy TMS Brokers nie spodziewają istotnych zmian w polityce pieniężnej.

W Azji czwartkowy handel zakończył się spadkami. Japoński Nikkei stracił 1,5 proc. (głównie z powodu słabych danych makro w Japonii) a chiński Shanghai Composite - 1,6 proc.

Dzisiaj rozpoczyna się zjazd Komunistycznej Partii Chin, podczas którego mianowany zostanie prawdopodobnie następcą I sekretarza. „Przynajmniej wiadomo, że ktokolwiek nim nie zostanie, będzie miał większość parlamentarną za sobą przez kolejne 10 lat”, skomentował Szweda.

INDEKSY W AZJI - 8.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)735,35-10,36-1,39%
NIKKEI 2258837,15-135,74-1,51%
HANG SENG21566,91-532,94-2,41%
SHANGHAI SE COMPOSITE2071,51-34,22-1,63%
SHENZHEN SE COMPOSITE831,71-19,93-2,34%
TAIWAN TAIEX7242,63-44,55-0,61%
KOSPI1914,41-23,14-1,19%
S&P/ASX 2004483,82-32,64-0,72%
MSCI ASIA APEX 50846,67-15,31-1,78%