Drugie miejsce wśród krajów zwiększających budżety obronne zajęła Arabia Saudyjska z 12-proc. wzrostem, a trzecie Chiny, w których nakłady na zbrojenia podniosły się o niemal 8 proc. Jednocześnie w 2012 r. pierwszy raz od 1998 r budżety obronne państw zmniejszyły się w skali światowej o pół procenta.

>>> Czytaj też: Budowa polskiego systemu obrony przeciwlotniczej ruszy w 2014 roku

Ogólną konkluzją raportu jest stwierdzenie nowej tendencji w tej dziedzinie - w państwa NATO, włącznie z USA, zmniejsza się procentowa wielkość wydatków militarnych, natomiast w krajach rozwijających się, w tym państwach postradzieckich oraz na Środkowym Wschodzie - zwiększa się. Pierwsza grupa zmniejszyła je o ponad półtora procent swych Produktów Narodowych Brutto, podczas gdy druga notuje wzrost o niemal 24 proc.

Pod względem wielkości środków przeznaczonych na wydatki zbrojeniowe przodują USA, które mimo zmniejszenia nakładów o 6 proc., przeznaczyły na obronę 682 mld dolarów. Wydatki Chin osiągnęły 166 mld dol., a zbrojącej się Rosji 91 mld dol. czyli ponad 590 mld. dol. mniej niż wydali na to Amerykanie.

Reklama

>>> Czytaj też: Tajny raport z Pentagonu: Korea Północna może mieć broń atomową