ikona lupy />

Dlatego wiele TFI przygotowało rozwiązania, które wyręczają nas w tym zadaniu – są to tzw. produkty alokowane, zwane często portfelami funduszy. Dzięki temu możemy inwestować w więcej niż jeden fundusz w ramach jednego rejestru. Dokonujemy jednego nabycia, a kwota wpłaty jest dzielona między poszczególne fundusze w produkcie zgodnie z ustalonym podziałem, np. 15% w fundusz akcyjny, 35% w fundusz obligacyjny, 40% w fundusz pieniężny. Nie możemy natomiast dokonywać wpłat na poszczególne fundusze, czyli subrejestry.

Część produktów może mieć alokację ustaloną na sztywno, inne pozwalają na jej samodzielne określanie przez uczestnika – np. wybór minimum 5 spośród 10 funduszy, a każdy z funduszy może mieć udział w portfelu między 5% a 50%. Jeśli zasady produktu na to pozwalają, alokację wpłat możemy zmieniać– trzeba wtedy złożyć zlecenie zmiany podziału wpłat. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w tym wypadku często występuje ograniczenie i zmian można dokonywać tylko raz w roku.

Składniki portfela naturalnie zmieniają swój udział w trakcie inwestycji. Jeśli fundusz akcyjny rośnie szybciej niż obligacyjny, jego udział w całości aktywów będzie się stopniowo zwiększał, np.:
• Wpłaciliśmy 1000 zł na produkt z alokacją po 50% w 2 fundusze
• 500 zł zostało zainwestowane w fundusz akcyjny, 500 w obligacyjny
• Po roku stosunek aktywów wynosi 800:600 na rzecz funduszu akcyjnego, co oznacza że jego udział wzrósł do 57%


Reklama

Niektóre produkty przewidują przywracanie wyjściowej alokacji, czyli w powyższym przypadku przeniesienie nadwyżki 7% z funduszu akcyjnego na fundusz obligacyjny. Może to być dokonywane np. raz do roku. Większość produktów pozwala na samodzielną zmianę alokacji poprzez zlecenie zmiany podziału środków. Możemy np. wybrać podział 30:70. Środki są przenoszone między poszczególnymi funduszami (technicznie - subrejestrami) na tej samej zasadzie jak przy konwersji/przeniesieniu.

Należy przy tym pamiętać, że nie zawsze zmiana podziału środków wiąże się ze zmianą podziału wpłat. Możemy w pewnym momencie przenieść środki z funduszu akcyjnego na obligacyjny, ale wpłaty nadal będą alokowane zgodnie z pierwotną definicją, czyli po 50%. Pozwala to na większą swobodę w zarządzaniu aktywami.

Produkty alokowane w subfundusze jednego funduszu parasolowego mają jeszcze jedną zaletę - korzyść podatkową. W momencie odkupienia z takiego rejestru zyski osiągnięte na jednym z subfunduszy mogą być skompensowane ze stratami z innego subfunduszu.
Alokacja w różne fundusze stosowana jest przede wszystkim w produktach mających na celu systematyczne oszczędzanie, w tym IKE i IKZE.

Mariusz Skrobosz – Ekspert ds. Analiz

Artykuły z serii "Ekspert PKO BP Finat radzi":
Skuteczne podpowierzenie przetwarzania danych osobowych
Nowa forma czynności prawnych – forma dokumentowa
Słów kilka o amerykańskiej ustawie FATCA
Fundusze parasolowe, a podatek
Jak obliczyć podatek od zysków z funduszy inwestycyjnych
Jak działa suwak, czyli 10 lat przed emeryturą
Fundusze inwestycyjne i produkty alokowane
Egzekucja jednostek uczestnictwa
IV Dyrektywa AML








ikona lupy />