Zobowiązania płacimy w ciągu 38 dni. Jeżeli brakuje nam pieniędzy, oszczędzamy głównie na rozrywce, ubraniach i czasami na jedzeniu. To wyniki raportu firmy Intrum Justitia z okazji Dnia bez Długów.

Czterech na pięciu Polaków zgadza się, że trzeba płacić rachunki, a trzy czwarte z nas wie, jakich rachunków może spodziewać się co miesiąc. 22 procent ankietowanych twierdzi, że miało problemy z płaceniem rachunków, a 19 procent twierdzi, że po opłaceniu rachunków nie ma pieniędzy na życie. Oszczędności na niespodziewane wydatki posiada 43 procent ankietowanych, a 30 procent oszczędza pieniądze co miesiąc.

>>> Czytaj też: Armia urzędników kosztuje. Zobacz, ile wydajemy na utrzymanie samorządów

Jolanta Piasecka z firmy Intrum Justitia wyjaśnia, że najczęściej wpadamy w kłopoty finansowe z powodu utraty pracy albo wzrost kosztów życia. Ekspertka, w rozmowie z IAR dodaje, że zadłużamy się nie tylko w bankach, ale także w firmach pożyczkowych, u operatorów telekomunikacyjnych, ubezpieczycieli, czynsze mieszkaniowe i niezapłacone mandaty.

Reklama

„Konsumencki raport płatności” przygotowano po raz drugi na zlecenie firmy Intrum Justitia. Badanie przeprowadzono na przełomie maja i czerwca w 21 krajach, na reprezentatywnych grupach ponad 1000 osób.

>>> Czytaj też: Bezrobocie, recesja, deflacja. Świat stanął na krawędzi kolejnego kryzysu