Kolejny, ósmy już konwój z rosyjską pomocą humanitarną dla Donbasu wjechał na Ukrainę, na tereny kontrolowane przez prorosyjskich separatystów.
Jak informowało wcześniej rosyjskie ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych, konwój dostarczy 1200 ton towarów, w tym żywność, artykuły pierwszej potrzeby, a także materiały budowlane. Pojazdy wiozące 800 ton ładunku jadą do Donbasu, 400 ton pojedzie do Ługańska.

Ukraina oraz państwa zachodnie oskarżają Rosją o to, że pod pretekstem pomocy humanitarnej dozbraja separatystów, a z Donbasu wywozi m.in. wyposażenie zakładów przemysłowych i ciała zabitych rosyjskich żołnierzy.

>>> Czytaj też: Najlepsze teksty Forsala. Zobacz, czym żył świat w listopadzie

Świat patrzy na Mołdawię

Reklama

W dzisiejszych wyborach do mołdawskiego parlamentu najpewniej zwyciężą siły proeuropejskie. W związku z tym wzrasta niebezpieczeństwo destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Mołdawii ze strony Rosji.

Kilka dni temu wyeliminowano z wyborów jedną z prorosyjskich partii, Patria którą oskarżono o związki z rosyjskim wywiadem. Jak wyjaśnia ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus, wykluczenie z wyborów części prorosyjskich sił zwiększa prawdopodobieństwo zwycięstwa prozachodniej koalicji. Jednocześnie jednak, zdaniem eksperta, wzrasta ryzyko niepokojów wewnętrznych w Mołdawii . Kamil Całus podkreśla, że eliminacja jednej z prorosyjskich partii może być postrzegane przez zwolenników tej partii jak i samą Rosję jako działania niedemokratyczne.

Kamil Całus dodaje, że możliwe są protesty społeczne pro-rosyjsko nastawionej części obywateli Mołdawii. Jednocześnie Rosja może destabilizować kraj, wykorzystując wewnątrzmołdawskie separatyzmy. Zdaniem eksperta, jeśli Rosja nie uzna nowych władz Mołdawii, podobnie mogą uczynić władze autonomicznej Gagauzji i wypowiedzieć posłuszeństwo Kiszyniowowi. Rosja, zdaniem eksperta do destabilizacji sytuacji w Mołdawii może też wykorzystać separatystyczne Naddniestrze.

Koalicję rządzących obecnie sił proeuropejskich tworzą: Partia Liberalno-Demokratyczna, Demokratyczna Partia Mołdawii oraz Partia Liberalnych Reformatorów. Opozycyjne wobec obecnego rządu partie prorosyjskie to: komuniści , wyeliminowana z wyborów decyzją sądu partia Patria oraz socjaliści.
Mołdawia podpisała umowę stowarzyszeniową z UE. Mołdawianie korzystają z bezwizowego ruchu z Unią.

>>> Czytaj też: Putin: Z Rosją nie wolno rozmawiać językiem ultimatów. Sankcje tylko pogorszą sytuację