Konsensus rynkowy wynosił 55,3 pkt.

"Wskaźnik PMI odnotował w marcu poziom powyżej neutralnego progu, sygnalizując szóstą z rzędu poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Główny wskaźnik spadł z lutowego poziomu 55,1 i zarejestrował wartość 54,8. Jednak średnia za I kwartał tego roku była najwyższa od I kwartału 2014 roku i druga najwyższa od IV kwartału 2010 roku" - czytamy w komunikacie.  

Liczba nowych zamówień otrzymanych w marcu przez polskich przedsiębiorców wzrosła szósty miesiąc z rzędu. Mimo, że tempo tego wzrostu było dotychczas najsłabsze w 2015 roku, nadal pozostało wyraźne.

"Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w szybszym tempie, wydłużając obecny okres wzrostu do pięciu miesięcy. Część respondentów informowała o tym, że wyższy kurs dolara w stosunku do złotego wpłynął na wzrost eksportu" - podaje Markit.  

Wielkość produkcji wzrosła w wyraźnym tempie, które nie uległo większym zmianom w porównaniu do lutego. Produkcja wzrasta nieprzerwanie od października ubiegłego roku. Najnowszy wzrost doprowadził do spadku zaległości produkcyjnych po raz pierwszy od listopada zeszłego roku. 

>>> Czytaj też: Wzrost PKB sięgnie 4 proc.? Zobacz, co czeka polską gospodarkę

Według Markit, w marcu dwudziesty miesiąc z rzędu wzrósł poziom zatrudnienia w polskim sektorze przemysłowym. Ponadto tempo tworzenia miejsc pracy przyspieszyło czwarty miesiąc z rzędu i wyrównało rekord badań zarejestrowany w styczniu 2014 roku. W marcu aktywność zakupowa wzrosła piąty miesiąc z rzędu, a tempo tego wzrostu mimo, że zwolniło w porównaniu do lutego, nadal pozostało wyraźne. Jednak ogólny wzrost zapasów pozycji zakupionych pozostał niewielki.

"W marcu inflacja kosztowa wzrosła siedemnasty miesiąc z rzędu. Firmy częściowo uzasadniały większą presję kosztową wyższymi cenami importu wynikłymi z wyższego kursu dolara. Jednak inflacja kosztów produkcji pozostała na historycznie niskim poziomie. Ponadto producenci zredukowali ceny wyrobów gotowych dwudziesty ósmy miesiąc z rzędu" - czytamy w komunikacie.