"W 2015 r. spółka będzie kontynuowała szereg inwestycji, w tym kończącą się kluczową elektrolizę membranową, rozbudowę zdolności wytwórczych tlenku propylenu czy zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych. Na inwestycje planujemy wydać w tym roku ok. 130 mln zł" - powiedział Klimkowski, cytowany w komunikacie.

"W obszarze polioli, produktów fosforo- naftalenopochodnych konsekwentnie zamierzamy zwiększać udział wysokomarżowych produktów specjalistycznych. W zakresie tych też produktów będziemy intensyfikować prace działów badawczo-rozwojowych" - dodał prezes PCC Rokita.

Kolejne inwestycje w elektrolizę obniżą koszty o 20 mln zł rocznie

PCC Rokita chce istotnie przekroczyć 160 tys. ton produkcji na wydziale elektrolizy w 2017 roku, poinformował prezes Wiesław Klimkowski. Dzięki dalszym inwestycjom w elektrolizę membranową spółka liczy docelowo na ok. 20 mln zł rocznie oszczędności kosztowych.

"W obszarach, w których produkujemy produkty masowe, takie jak chlor czy alkalia, koncentrujemy się głównie na zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów. Na wydziale elektrolizy (chlor, alkalia) produkcja w 2012 r. wynosiła ponad 120 tys. ton rocznie. W 2017 r. chcielibyśmy istotnie przekroczyć 160 tys. ton, a zwiększone zdolności produkcyjne elektrolizy osiągniemy dzięki inwestycji w konwersję elektrolizy na technologię membranową" - powiedział Klimkowski, cytowany w komunikacie.

Zaznaczył, że zmiana technologii to też obniżenie kosztów. "Szacujemy, że z tytułu wdrożenia II etapu inwestycji w elektrolizę membranową na zużywanej do procesu energii zaoszczędzimy ok. 20 mln zł rocznie. Należy jednak mieć na uwadze częściową pracę w roku 2015 jeszcze na dotychczasowej elektrolizie, zatem efekty będą w tym roku stosownie mniejsze" - dodał prezes PCC Rokita.

Podkreślił, że właśnie zakończyła się ostatnia faza inwestycji elektrolizy membranowej - obecnie trwa rozruch po przełączeniu systemów. Proces przełączania spowodował niespełna miesięczny przestój instalacji.

"Oczywiście, przestój miał wpływ na niższą produkcję i sprzedaż chloru, produktów pochodnych, alkaliów oraz polioli. Będzie to widoczne głównie w wynikach za I kw. 2015 r., a także w mniejszym stopniu w wynikach za II kw. 2015 r." - zapowiedział Klimkowski.

Wiceprezes PCC Rokita Rafał Zdon dodał, że zwiększone ilości chloru będą w części zużywane na potrzeby wewnętrzne spółki. "Przede wszystkim jednak nadwyżki będą sprzedawane na potrzeby jednego z najnowocześniejszych na świecie zakładów produkujących ultraczysty kwas monochlorooctowy, powstającego na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym" - stwierdził Zdon, cytowany w komunikacie.

Inwestycja realizowana jest przez spółkę PCC MCAA, spoza grupy PCC Rokita. "Do produkcji kwasu monochlorooctowego używa się m.in. chlor. Kwas monochlorooctowy będzie dostarczany do odbiorców na całym świecie. Dostrzegamy tak znaczące korzyści z działalności PCC MCAA na terenie parku technologicznego w Brzegu Dolnym, że zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie strategicznej współpracy z tą spółką. Współpraca zakłada także możliwość udzielenia przez PCC Rokita zabezpieczeń finansowania projektu, m. in. w formie gwarancji lub poręczeń" - podsumował wiceprezes PCC Rokita.

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi. Zakres produkowanych chemikaliów ma charakter zaopatrzeniowy dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od czerwca 2014 r.