Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wyjaśnia, że jedną z przyczyn umocnienia dolara jest spodziewane drukowanie euro przez Europejski Bank Centralny. Drugi powód to oczekiwane podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny. Ekspertka dodaje, że w najbliższych dniach dolar będzie kosztował około 4 złotych. Potem może jeszcze zdrożeć, bo Fed raczej nie poprzestanie na jednej podwyżce stóp procentowych. W rezultacie dolar umocni się zarówno wobec euro, jak i w stosunku do złotego.

Analityk domu maklerskiego TMS Bartosz Sawicki przypomina, że od 2004 roku kurs dolara nie zbliżył się do 4 złotych. Ekspert podkreśla, że nie mamy do czynienia ze słabością złotówki. Jej kurs do pozostałych walut w tym do euro jest bowiem stabilny. W ciągu ostatniego miesiąca dolar amerykański umocnił się w stosunku do pozostałych walut.

Bartosz Sawicki dodaje, że polityka rezerwy federalnej kontrastuje z tym co robią inne banki centralne na świecie, które obniżają koszt pieniądza. Wyższe stopy w USA oznacza większy apetyt inwestorów na amerykańskie obligacje. Dzieje się to kosztem zmniejszenia popytu na papiery skarbowe innych krajów i wywołuje umocnienie dolara.

Według analityka, kursy pozostałych głównych walut w stosunku do złotówki powinny być stabilne. Dolar nie zawsze był tak silny wobec złotówki. W połowie 2008 roku kosztował nieco ponad 2 złote.

Po 10:00 na międzynarodowym rynku bankowym dolar kosztuje 3 złote i 99 groszy.

>>> Czytaj też: Jak będzie się zachowywać złoty do końca roku? Oto najnowsza prognoza